Region
Źródło: M
Źródło: M

Natalli-Świat o sytuacji gospodarczej

Prelegentką w czasie kolejnego wykładu z cyklu Dylematy Współczesnej Gospodarki w siedleckiej Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Aleksandra Natalli- Świat.

Posłanka nie tylko wzięła udział w seminarium, ale również w krótkiej konferencji prasowej, podczas której spotkała się z przedstawicielami lokalnych mediów. W czasie wizyty w Siedlcach A. Natalli-Świat towarzyszył klubowy kolega, poseł ziemi siedleckiej, Krzysztof Tchórzewski.

Już na wstępie posłanka powiedziała, że niezwykle cieszy się z wizyty na Podlasiu i okazji do dyskusji na tematy gospodarcze z mieszkańcami naszego regionu. Ponieważ – jak zaznaczyła – „potrzebna jest dyskusja o sprawach naprawdę ważnych, a do takich z pewnością należy gospodarka naszego kraju, bo istnieje wiele przesłanek świadczących o tym, iż problemy dopiero są przed nami”. – Sprawy gospodarcze są niezwykle istotnym elementem, poświęcamy im naprawdę wiele czasu w czasie pracy w parlamencie – dodał poseł K. Tchórzewski.

W kwestii budżetu

– Mamy drugą połowę maja, a ministerstwo finansów nie potrafi powiedzieć, jak będzie wyglądała tegoroczna ustawa budżetowa. To jakiś koszmar. W momencie, kiedy nie wiadomo, jak wygląda ustawa, dysponenci poszczególnych części środków budżetowych nie wiedzą, ile mogą wydać – mówiła A. Natalli-Świat. – Do tej pory nie została również rozstrzygnięta kwestia sposobu finansowania budowy dróg, a mamy środek sezonu budowlanego – dodała.

Wykład i dyskusja

Temat wystąpienia parlamentarzystki brzmiał: „Budżet i finanse publiczne w warunkach kryzysu gospodarczego w Polsce”. W auli siedleckiej uczelni pojawiły się prawdziwe tłumy. Przybyli przedstawiciele lokalnego samorządu, m.in. Karol Tchórzewski – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Jarosław Głowacki – wiceprezydent Siedlec, Bogumił Kacprzak – radny miasta Siedlce, osoby reprezentujące wiele firm i instytucji działających na terenie miasta oraz w jego okolicach. Najliczniejszą grupę stanowiła jednak młodzież. Poza studentami obu siedleckich uczelni wyższych, pojawili się również licealiści z kilku lokalnych szkół.

Posłanka PiS wiele czasu poświęciła kwestii polskiego deficytu budżetowego oraz roli wykorzystania funduszy europejskich. – Wszystkie kraje, których sytuacja na to pozwala, podejmują aktywną politykę gospodarczą poprzez wydatkowanie czy inwestowanie środków publicznych. W ten sposób próbują napędzać gospodarkę. Spośród krajów, które mogą podejmować taką politykę, jesteśmy chyba jedynym, który tego nie czyni – wyjaśniała Natalli-Świat. – W parlamencie i wśród ekspertów toczy się dyskusja, czy takie postępowanie służy gospodarce, czy też prowadzi do pogłębiania kryzysu. Ja jestem zwolenniczką tej drugiej opcji – dodała.

Po wystąpieniu posłanki rozgorzała gorąca dyskusja. Głos zabrali m.in. pracownicy naukowi WSFiZ. Spotkanie pokazało, że społeczeństwo żywo interesuje się zarówno gospodarką na szczeblu lokalnym, jak i krajowym.

Magdalena Szewczuk