Diecezja
Źródło: XMCZ
Źródło: XMCZ

Nauka wolności

„Jan Paweł II - Papież Wolności” - pod takim hasłem przeżywaliśmy IX Dzień Papieski.

Choć plany organizatorów nieco pokrzyżowała pogoda, to jednak wszystkie zaplanowane punkty obchodów zostały zrealizowane. Wśród obecnych gości byli m.in. biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, bp Henryk Tomasik, władze samorządowe i miejskie z prezydentem Wojciechem Kudelskim.

W świątyni…

W siedleckiej katedrze uczestnicy Dnia Papieskiego spotkali się na Eucharystii pod przewodnictwem bpa Zbigniewa Kiernikowskiego. Nawiązując do czytań z 28 niedzieli zwykłej, biskup siedlecki wyjaśnił, na czym polega prawdziwa wolność, której możemy się uczyć od Sługi Bożego Jana Pawła II. Pierwszym krokiem na drodze do wolności jest przyjęcie daru Mądrości, która zstępuje z góry. Aby ta relacja do Mądrości nie została niczym zachwiana, człowiek potrzebuje ciągłego wsłuchiwania się w Słowo Boże. To Słowo – jak mówi List do Hebrajczyków – jest żywe, „skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca” (Hbr 4,12). Na tę Mądrość nie chciał się otworzyć ów bogaty człowiek z Ewangelii i po wezwaniu Jezusa, aby wszystko sprzedał, on odszedł smutny (por. Mk 10,17-30). Chociaż miał wiele majętności i był przekonany o swojej moralnej poprawności, brakowało mu tego jednego, co nadawało sens wszystkiemu. Brakowało mu zawierzenia Jezusowi i Jego Słowu. Jezus nigdy się nie zgodzi, byśmy Nim i Jego Ewangelią uzupełniali nasze bogactwo. On chce nas obdarzyć darem siebie. Kto chce przyjąć Jego dar, dar życia wiecznego, musi zaryzykować stratę wszystkich swoich bogactw, a następnie zawierzyć siebie Bogu. Niemożliwe jest jednoczesne zachowanie swoich bogactw i pozyskanie daru życia wiecznego. Podobnie jak jedno naczynie nie może być w tym samym czasie dwa razy pełne. Jan Paweł II był tego świadomy. On uczy nas wolności wewnętrznej, która uzdalnia do przyjęcia Bożego daru. Ta wolność polega na zaparciu się siebie i pójściu pod prąd.

Na koniec homilii bp Kiernikowski zachęcił wiernych do udziału w poniedziałkowych celebracjach Słowa oraz włączenia się w diecezjalny program „Chrzest w życiu i misji Kościoła”.

…i w „miasteczku”

Następnie zaplanowano spotkania w tzw. miasteczku wolności na pl. gen. Sikorskiego. Niestety, pogoda pokrzyżowała zamiary organizatorów, na skutek czego koncerty, spektakl oraz namioty różnych organizacji musiały zostać przeniesione do sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki.

Uczestnicy spotkania mogli m.in. posłuchać laureatów „Hosanna Festiwal”, poznać cytaty Jana Pawła II o wolności, dowiedzieć się na temat profilaktyki antyalkoholowej, porozmawiać z księdzem z duszpasterstwa akademickiego oraz psychologiem, a także skosztować smacznego bigosu przygotowanego przez diecezjalny Caritas.

Dzień Papieski zakończył Apel Jasnogórski pod przewodnictwem bpa Zbigniewa Kiernikowskiego. Biskup w swoim słowie nawiązał do „Tryptyku Rzymskiego”, podkreślając, że człowiek wolny idzie pod prąd w kierunku źródła, aby odkryć to, co nieprzemijalne. Najbardziej wolnym jest ten, kto traci siebie i daje się ograniczyć Bogu i Jego prawu.

Marcin Mazurek