NFZ do likwidacji
Zależy nam na kompleksowej zmianie, obejmującej wiele dziedzin polityki zdrowotnej. W związku z tym reformy muszą być przemyślane i odpowiednio przeanalizowane - powiedział podczas konferencji Konstanty Radziwiłł, tłumacząc, nad czym pracowano w ministerstwie po zmianie ekipy rządzącej.
Zasadnicza nowość to zapowiedź powołania Narodowej Służby Zdrowia. Od 2018 r. to ona zapewni Polakom opiekę zdrowotną. Będzie finansowana z budżetu państwa i obejmie wszystkich pacjentów – w tym także wykluczonych przez obecny system, którzy nie mają prawa korzystania z pomocy medycznej opłacanej ze środków publicznych.
Wprowadzone zostaną zapowiedziane wcześniej zmiany systemowe: likwidacja NFZ (jego zadania przejmie ministerstwo zdrowia) i zmiana sposobu finansowania służby zdrowia. Środki na jej funkcjonowanie zostaną zabezpieczone na rachunku Państwowego Funduszu Celowego „Zdrowie”. Będzie on częścią budżetu państwa, a jego środkami ma dysponować minister zdrowia.
Finanse
Zapowiedziane zostało systematyczne zwiększanie nakładów finansowych na służbę zdrowia – do 6% PKB w 2025 r. „Obecnie pod tym względem nasz kraj znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej, a wysokość nakładów na zdrowie znacząco odbiega np. od Czech czy Słowacji. Projektowane założenia reformy zawierają mapę sukcesywnego zwiększania środków przeznaczanych na ochronę zdrowia” – czytamy uzasadnienie na stronie ministerstwa.
Nowy sposób finansowania dotyczy także szpitali, które częściowo zostaną „zabudżetowane” – zamiast dotychczasowego finansowania pojedynczych hospitalizacji i procedur otrzymają one ryczałt na leczenie pacjentów w określonych zakresach.
Aby zagwarantować efektywność działania lecznic, planowane jest utrzymanie systemu sprawozdawczego, które odzwierciedli wyniki działalności placówek. Pozostanie także możliwość konkursowego kupowania świadczeń, pozwalająca na działanie w publicznym systemie m.in. jednoprofilowym szpitalom. Szpitale zostaną podzielone na trzy stopnie działalności, tworząc sieć placówek o różnych poziomach zakresu świadczeń. Szpital pierwszego stopnia będzie odpowiadał kilkuoddziałowemu szpitalowi powiatowemu, natomiast trzeci stopień będą tworzyły szpitale kliniczne i specjalistyczne.
Kompetencje
Po likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia większość jego kompetencji zostanie przekazana ministrowi zdrowia. Zadania regionalne związane z finansowaniem świadczeń zdrowotnych będą realizowane przez Wojewódzkie Urzędy Zdrowia, podległe pionowo ministrowi, a poziomo – wojewodzie.
Jednym z elementów reformy będzie utworzenie Urzędu Zdrowia Publicznego. Jego rolą stanie się integrowanie systemem zarządzania zdrowiem publicznym w Polsce, obecnie rozproszonym. W jego skład wejść mają instytucje, które dziś działają na rzecz zdrowia Polaków (Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych czy Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii). Urząd Zdrowia Publicznego odpowiadałby także za realizację Narodowego Programu Zdrowia.
Jakie zmiany w POZ?
Zmiany dotyczą także podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjentów mają leczyć zespoły POZ, w ramach których (z utrzymaniem samodzielności zawodowej i finansowej) będą współpracować ze sobą lekarz, pielęgniarka, położna, pielęgniarka szkolna i dietetyk. Zespoły POZ mają także koordynować poruszanie się pacjentów po systemie opieki zdrowotnej i zbierać informacje na temat historii leczenia pacjentów, którzy uzyskali pomoc w szpitalach czy w gabinetach opieki specjalistycznej.
Pierwsza część reformy, dotycząca finansowania szpitali i podstawowej opieki zdrowotnej, zostanie wprowadzona w lipcu 2017 r. Od 1 stycznia 2018 r. nie będzie już NFZ, służba zdrowia ma być finansowana z budżetu państwa. Powstanie także Urząd Zdrowia Publicznego (UZP), który zintegruje podmioty odpowiedzialne za promocję i profilaktykę zdrowotną. UZP będzie realizował zadania związane z Narodowym Programem Zdrowia.
LA