Opinie

Nie bądźmy obojętni

Żyjemy w bardzo trudnych czasach, musimy mierzyć się z różnymi wyzwaniami i problemami. Młodzi ludzie są w tym wszystkim najbardziej narażeni na depresję czy kryzysy.

Uzależnienia, cyberprzemoc, hejt, zagrożenia jak pandemia, wojna - to wszystko wpływa na nas, dorosłych, ale także na nasze dzieci. Dziś specjaliści coraz głośniej podkreślają, że zdrowie psychiczne jest bardzo ważne i należy poświęcać mu więcej uwagi na każdym etapie życia. - Ostatnie trzy, cztery lata to bardzo duże nasilenie problemów psychicznych młodzieży - zauważa dr Justyna Łobacz, lekarz psychiatra, psychoterapeuta.

Tłumaczy, iż rodziców powinny niepokoić takie zachowania, jak utrzymujący się obniżony nastrój, rozdrażnienie, ograniczenie zainteresowań i zdolności do odczuwania przyjemności przez co najmniej dwa tygodnie. Może im towarzyszyć szereg innych symptomów, jak bezsenność lub nadmierna senność. – O ile objawy depresji umie rozpoznać coraz więcej osób, gorzej jest z odpowiednią reakcją – przyznaje dr J. Łobacz, przytaczając statystyki, które pokazują, że ryzyko śmierci samobójczej może dotyczyć 30% nastolatków z depresją, a za każdą taką historią kryje się wołanie o pomoc. – Dlatego warto szukać pomocy, udać się do specjalisty, to wszystko jest bardzo ważne nie tylko w odniesieniu do dziecka, ale i całej rodziny – dodaje. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł