Historia
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Nie był to czas stracony

Pochodzący z Białej Podlaskiej historyk Mariusz Bechta został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski.

Prezydenckim odznaczeniem symbolicznie zamykam ponad 20 lat mojej młodzieńczej fascynacji podziemiem antykomunistycznym na Podlasiu. Jako student historii na Uniwersytecie Warszawskim pomagałem żołnierzom NSZ w Siedlcach zorganizować sesję popularno-naukową we wrześniu 1996 r., na której wybrzmiała publicznie prawda o podziemiu narodowym.

Od tamtej chwili minął szmat czasu, sam zostałem zawodowym historykiem zatrudnionym w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie. Teraz mogę w sposób jak najbardziej profesjonalny kontynuować badania regionalne. A widząc rosnące zainteresowanie tematyką żołnierzy wyklętych wśród młodzieży w Białej Podlaskiej i na Podlasiu, z satysfakcją stwierdzam, że nie był to czas przeze mnie stracony – mówi M Bechta. – Od roztropności dzisiejszych elit politycznych i kulturalnych zależy, aby poświęcenie pokolenia Polskiego Państwa Podziemnego i żołnierzy powstania antykomunistycznego stało się dla Polaków doświadczeniem pogłębionym i nie sprowadziło się tylko i wyłącznie do bezmyślnej popkultury. Prezydent RP A. Duda, dekorując 1 marca tak wiele osób, wysłał czytelny sygnał do społeczeństwa. Wskazał, że majestat Rzeczypospolitej winien zostać odbudowany na heroicznych fundamentach – podkreśla historyk.

Odznaczenia wręczono w Pałacu Prezydenckim. Osoby odbierające nominacje państwowe otrzymały od prezydenta publikację „Ostatni Komendanci Ostatni Żołnierze 1951-1963”. A. Duda przekazał też na ręce przedstawicieli rodzin pośmiertne akty mianowania na pierwszy stopień oficerski podporucznika żołnierzy wyklętych.

Mariusz Bechta to pochodzący z Białej Podlaskiej historyk i publicysta, redaktor naczelny magazynu „Templum Novum”, pracownik IPN w Warszawie. Jest autorem kilku książek o historii politycznej Podlasia. Napisał m.in. obszerną monografię o Narodowych Siłach Zbrojnych na Podlasiu czy o konspiracji komunistycznej (PPR, GL-AL.). Inne jego prace to: „Łupaszka 1939” czy „Jata ‘44. Obozy szkoleniowe NSZ i AK w lasach łukowskich w czasie II wojny światowej”. Ostatnio wydał książkę pt. „Pogrom czy odwet? Akcja zbrojna Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Parczewie 5 lutego 1946 r.”. Obecnie pisze monografię powojennego podziemia polskiego w walce z reżimem komunistycznym. Ukaże się ona w ramach serii wydawniczej „Podlasie i Mazowsze w ogniu 1944-1956”.

MD