Opinie
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

Nie chcą chcieć?

Starzejemy się. I nie chodzi o - nazwijmy to umownie - takie indywidualne starzenie.

Starzejemy się jako społeczeństwo. Czy - jako społeczeństwo - wymieramy? Mniej nas się rodzi, niż umiera. Wedle statystyk w Polsce w 2017 r. przyszło na świat ponad 400 tys. dzieci, w 2022 r. - 305 tys.,

a w 2023 r. już tylko 272 tys. Stale rośnie grupa osób powyżej 65 roku życia - od 2000 r. średnia wieku w Polsce podniosła się o siedem lat. 23% procent populacji to dziś obywatele w wieku poprodukcyjnym. Współczynnik dzietności (czyli liczba dzieci urodzonych przez statystyczną kobietę w wieku rozrodczym), który po wprowadzeniu 500+ na krótko wzrósł do 1,4, w 2022 r. wynosił już tylko 1,26. A to oznacza brak zastępowalności pokoleń.

Nowa świecka tradycja

Dlaczego tak się dzieje? Nie ma jednej prostej odpowiedzi. To wypadkowa wielu czynników: ekonomicznych, kulturowych, psychologicznych…

Porzekadło, że „jak Pan Bóg da dzieci, to da i na dzieci” dawno już odeszło do lamusa. Dzisiaj rodzice – choć sytuacja materialna jest bez porównania lepsza niż w latach, kiedy przyrost naturalny był wysoki – narzekają na brak stabilnej pracy i mieszkań, niskie zarobki i wysokie koszty życia, drogie przedszkola i żłobki. Wysokie oczekiwania dotyczące rodzicielstwa, zapewnienia dziecku odpowiednich warunków materialnych i opieki nad nim wymagają i zaangażowania, i środków. A stąd już tylko krok do przekonania, że dzieci to dziś luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Nie bez znaczenia jest fakt, że mamy też do czynienia ze zmianą priorytetów. Młodzi Polacy znacznie później niż kiedyś ich rodzice podejmują decyzję o założeniu rodziny. Chcą nacieszyć się życiem bez obowiązków, poznać świat, zasmakować kariery. ...

Anna Wolańska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł