Aktualności
Nie daj się omamić!

Nie daj się omamić!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed firmami, które zachęcają w internecie do omijania przepisów prawa, oferując pomoc w zmniejszeniu wysokości opłacanych składek lub zwiększeniu świadczeń otrzymywanych z ZUS. - Bądźmy ostrożni. Skorzystanie z ich usług może okazać się pułapką - uczulają urzędnicy.

„Optymalizacja składek ZUS”, „Oszczędź do 50% kosztów firmy na składkach do ZUS”, „Zapewnimy ci wyższy zasiłek macierzyński i rodzicielski” – m.in. takie oferty można znaleźć w sieci. Bez problemu można znaleźć osoby, które dadzą nam fikcyjne zatrudnienie w jednym z państw Unii Europejskiej lub w celu uzyskania wysokiego zasiłku z ubezpieczenia chorobowego oferują pomoc w założeniu fikcyjnej firmy i udokumentowaniu jej kosztów. – Oba wskazane przykłady mogą okazać się jednak bardzo niebezpieczne dla osoby, która uwierzy w obiecywane korzyści i zdecyduje się na podjęcie takiej współpracy – podkreśla Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS

Niebezpieczeństwo

Dlaczego skorzystanie z takiej pomocy może okazać się dla nas niekorzystne? – Ponieważ we wskazanych przypadkach o powstaniu tytułu do opłacania składek lub zapewnieniu sobie wyższego zasiłku decyduje realne i faktyczne świadczenie pracy lub prowadzenie działalności gospodarczej. W trakcie prowadzonych postępowań wcześniej czy później wychodzi na jaw, że informacje o pracy za granicą lub prowadzeniu działalności nie znajdują potwierdzenia w faktach – wyjaśnia P. Olewiński, dodając, że zarówno ZUS, jak i instytucje zabezpieczenia społecznego w całej Unii Europejskiej weryfikują prawdziwość składanych dokumentów. W tym celu dokładnie sprawdza się, czy wynikające z umowy o pracę obowiązki były rzeczywiście wykonywane i czy są na to istotne dowody. W przypadku prowadzących działalność ZUS przed wypłatą zasiłku sprawdza też, czy dana osoba faktycznie ją prowadziła.

ZUS pomaga

Zakład jest otwarty dla swoich klientów. Osoby, które mają wątpliwości co do zgodności z prawem dostępnych w internecie ofert z zakresu zabezpieczenia społecznego, zawsze mogą skorzystać z porady pracowników ZUS bezpośrednio na salach obsługi lub za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22-560-16-00). Potrzebne informacje znaleźć można także na stronie internetowej www.zus.pl.