Rozmaitości
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Nie leczą i nie zapobiegają chorobom

Suplementy diety nie leczą, nie zapobiegają też chorobom. Są środkami spożywczymi. Mogą one mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale też negatywnie wpływać na organizm, dlatego nie stosuj ich na chybił trafił.

Na wzrok, na wątrobę, wzmacniające odporność, oczyszczające z toksyn - wybór suplementów diety przyprawia niejednego konsumenta o zawrót głowy. Nie zawsze jednak warto wierzyć reklamie obiecującej poprawę samopoczucia czy spadek wagi. Pamiętaj: suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom. To środki spożywcze, czyli żywność.

Nie są lekami. 12 instytucji, na czele z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przystąpiło wspólnie do akcji, która ma na celu informowanie o właściwościach suplementów diety.

Nierzetelny przekaz

Monika Stec-Nowak z UOKiK mówi, iż impulsem do rozpoczęcia kampanii była obserwacja reklam tych produktów. Pokazała ona brak wystarczającej informacji o właściwościach produktów i wątpliwości co do rzetelności przekazu. – Nieuczciwe reklamy przypisują suplementom diety właściwości lecznicze, obiecują szybkie osiągnięcie celu, nie informują o możliwych szkodliwych skutkach stosowania preparatów – podkreśla Monika Stec-Nowak. – Suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom, nie są też cudownymi środkami na każdą dolegliwość. Niekontrolowane przyjmowanie tych preparatów może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie – dodaje.

Uwaga na fałszywki

Prof. Elżbieta Anuszewska z Narodowego Instytutu Leków podkreśla, że suplement diety to produkt, który powinien uzupełniać naszą dietę w brakujące substancje, które normalnie występują w produktach spożywczych. W związku z tym nie może on leczyć czy działać profilaktycznie. – Nie pomoże w bólu kolan, głowy. Nie spowoduje też, że będziemy lepiej spali. To nie jest funkcja, jaką powinien pełnić suplement diety – zaznacza, informując, iż z badań przeprowadzonych w NIL wynika, że nie wszystkie suplementy diety i zawarte w nich substancje odpowiadają deklaracji producenta. Bardzo często zdarza się tak, że produkty są fałszowane i zawierają środki niedozwolone. – Dotyczy to m.in. preparatów na odchudzanie – przestrzega.

W akcji informacyjnej w ramach sieci na rzecz ochrony konsumentów bierze udział 12 instytucji. Jest to kontynuacja działań podjętych w październiku przez UOKiK oraz Główny Inspektorat Sanitarny.


ZANIM ZAŻYJESZ

– Sprawdź, czy dany suplement znajduje się w wykazie zgłoszonych suplementów diety i jaki jest jego status. Znajdziesz go na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Nie kupuj rzekomych suplementów, jeśli nie znajdziesz ich w powyższym wykazie.

– Nie stosuj suplementów diety na chybił trafił. Ich przyjmowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem oraz poprzedzone właściwymi badaniami, gdyż każdy organizm jest inny. Tylko wówczas będzie możliwa właściwa i skuteczna suplementacja.

– Nie diagnozuj swojego stanu zdrowia ani zdrowia twojego dziecka na podstawie reklam. Te same objawy (m.in. przemęczenie, apatia, brak apetytu) mogą mieć różne przyczyny, niekoniecznie związane z brakiem magnezu, witamin lub innej substancji sugerowanej przez reklamę.

– Suplementami diety nie zastąpisz posiłku czy właściwego, zrównoważonego sposobu odżywiania. Nie zastąpisz nimi również aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia.

– Nie „wyleczysz się” suplementami diety. Suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom. Niektóre składniki znajdujące się w lekach występują także w suplementach diety. W tym przypadku ich zawartość jest jednak niższa, przez co nie wykazują działania leczniczego. Przykładowo witamina D może występować w suplemencie diety lub leku, lecz tylko w tym drugim przypadku, przy odpowiedniej dawce, wykazuje właściwości lecznicze.

– Pamiętaj, że suplementy diety mogą zaszkodzić, a więcej nie oznacza lepiej. Suplementy diety mogą negatywnie oddziaływać na organizm, także te pochodzenia naturalnego i niekorzystnie wpływać na efekty stosowanych leków. W przypadku stosowania kilku suplementów diety i leków o zbliżonym składzie może dojść do przedawkowania danej substancji. Przekraczanie dziennych porcji oraz stosowanie zbyt wielu suplementów diety jednocześnie zwiększa ryzyko pogorszenia stanu zdrowia. Należy pamiętać, że w obrocie mogą znajdować się również sfałszowane suplementy diety (ich rzeczywisty skład różni się od deklaracji producenta). Dotyczy to w głównej mierze produktów sprzedawanych za pośrednictwem internetu lub z niewiadomego źródła.

– Zacznij odróżniać. Suplementy diety mogą być zbliżone postacią do leków (np. tabletki, saszetki czy syropy), a także być produkowane przez tych samych producentów. Mogą mieć również podobne nazwy do leków (np. witamina C, witamina B2, mięta, melisa). Część preparatów jest sprzedawana w aptekach. Nie zmienia to faktu, że pozostają środkami spożywczymi.

– Przed zakupem upewnij się, czy dany produkt jest lekiem, czy suplementem diety. Opakowanie zawsze zawiera określenie „suplement diety”.

– Informacje o podejrzeniu produktu niebezpiecznego, w tym sfałszowanego czy nielegalnego suplementu diety, zgłoś do wojewódzkich lub powiatowych inspektoratów inspekcji handlowych, GIS bądź stacji sanitarno-epidemiologicznej.

MD