Diecezja

Nie lękajcie się!

W czwartek 23 maja w Zbuczynie odbył się Diecezjalny Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II połączony z jubileuszem 25-lecia nadania miejscowej szkole podstawowej imienia Papieża Polaka.

W diecezji siedleckiej jest blisko 40 szkół, które, nosząc imię Jana Pawła II, realizują na co dzień program wychowawczy w oparciu o nauczanie wielkiego rodaka. - Dzisiaj dziękujemy Bogu za decyzję, jaka dokonała się 25 lat temu, aby Jan Paweł II był patronem i przewodnikiem dzieci i młodzieży ze szkoły w Zbuczynie.

Za dobro, jakie realizuje się dzięki tej inicjatywie. Chwała i cześć należą się również tym, którzy podejmowali starania, by nauczanie papieża było podstawą programu wychowawczego we wszystkich placówkach, które dziś świętują – mówił bp Henryk Tomasik.

 

Prowadzi nas do Chrystusa

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św., która zainaugurowała czwartkową uroczystość, biskup przypomniał wiernym, jak św. Jan Paweł II  uczył nas iść drogą wyznaczoną przez Chrystusa. – Patrzymy na niego, bo jest dla nas prawdziwym przewodnikiem, nauczycielem konsekwentnej wiary, postawy zdecydowanej wobec życia, które kieruje się wielkimi wartościami. Ojciec Święty przypominał: tylko Chrystus poznany, pokochany, kontemplowany i wyznawany jest i będzie waszym prawdziwym przyjacielem. Od początku pontyfikatu Jan Paweł II mówił o Chrystusie. Wołał na polskiej ziemi: siostry i bracia nie bójcie się przygarnąć Chrystusa i przyjąć jego władzy. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Dlatego nie wolno nam wyłączyć Boga z jakiegokolwiek miejsca na ziemi – apelował bp Tomasik.

Hierarcha mówił też do rodziców i wychowawców, aby kształtowali młode serca w duchu nauczania Jana Pawła II. – Trzeba bronić dla siebie i dla innych wartości chrześcijańskich, wartości ludzkich – niezależnie od tego, jakie są propozycje dotyczące reformy szkoły i edukacji czy jej… deformacji. Ojciec Święty jest i będzie w tym zakresie dla nas wielkim nauczycielem. Był zatroskany o wiarę, ludzi, ale i o naszą ojczyznę – prosząc, byśmy duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością. Chrześcijaństwo przenika bowiem naszą kulturę i historię we wszystkich wymiarach życia społecznego – przekonywał biskup. Zwracając się natomiast do licznie zgromadzonych w świątyni dzieci, tłumaczył: – Gdy jesteśmy na wycieczce, zawsze korzystamy z pomocy kogoś, kto zna doskonale dany teren albo dzieła sztuki. Korzystamy z przewodnika, który pomaga nam dobrze przeżyć wydarzenia, sytuacje. Takim naszym wspólnym przewodnikiem jest przede wszystkim Pan Jezus, a jego misję przybliża nam patron – Jan Paweł II. Dzisiaj dziękujemy za niego, bo prowadzi nas po drogach naszego życia i pomaga nie pogubić się. Życzę, aby pod opieką i przewodnictwem świętego patrona każdy z was doszedł do nieba.

 

Drogowskaz dobrego życia

Warto zaznaczyć, że szkoła w Zbuczynie była jedną z pierwszych w kraju, która zyskała imię Jana Pawła II. Jak wspominali podczas spotkania ówczesny wójt gminy Kazimierz Prochenka, dyrektor Izabela Sysik oraz inni świadkowie wydarzeń sprzed 25 lat,  droga nie była łatwa. Jednak dzięki staraniom i determinacji wielu osób, w tym bp. Tomasika, udało się. I choć – jak tłumaczył podczas wykładu dla nauczycieli ks. Grzegorz Stolarski – mając takiego patrona i sięgając w pracy wychowawczej po jego intelektualny i duchowy dorobek, idzie się dziś mocno pod prąd – warto to czynić. – Jan Paweł II wskazywał, że drugi człowiek to nie przeszkoda, ale zobowiązanie przez sam fakt swego istnienia. Zaś dobro wspólne to uznanie, że potrzebujemy siebie nawzajem – mówił kapłan. Jak przekonywał, realia świata przez lata się zmieniły, ale natura ludzka jest niezmienna i wciąż potrzebuje bezpieczeństwa, miłości, sensu istnienia. Te potrzeby zaspokaja w pełni tylko Bóg, o czym mówił Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu.

Uroczystości zakończył niezwykle ciekawy i bogaty w treści montaż literacko-muzyczny pt. „Nie lękajcie się” poświęcony duchowemu przesłaniu św. Jana Pawła II. Mali aktorzy i muzycy wskazali w przedstawieniu na zagrożenia współczesnego świata, źródła lęku i strachu, ale też źródło nadziei. Postawili ciekawe pytania i nie zostawili widzów bez odpowiedzi.

– Młodzieży, która nie pamięta św. Jana Pawła II, została szkoła i nauka rodziców. To nasze zobowiązanie, byśmy wciąż powtarzali słowa wielkiego Polaka, a przede wszystkim świadczyli czynami, że go pamiętamy – mówił wójt gminy Zbuczyn Hubert Pasiak. – Ojciec Święty daje nam światło, które opromienia ciemności dnia codziennego. Niech to światło wychodzi ze szkół Jana Pawła II, niech będą one enklawami, które rozświetlą nasze małe społeczności – podkreślał. Z kolei Andrzej Chromiński, dyrektor szkoły, akcentował: – Żyjemy w trudnych czasach, ale mamy wspaniałego patrona. Papieskie „nie lękajcie się” to drogowskaz do prawdziwego i dobrego życia.

Iwona Zduniak-Urban