Opinie
Źródło: P
Źródło: P

Nie ma jak Podlasie

Nie mamy gór, morza, ani jezior. A mimo to Podlasie przyciąga turystów. Czym? Wielowiekową tradycją, wspaniałymi zabytkami, a przede wszystkim ciszą i urokiem dzikiej natury.

Nad Bugiem

Powiat łosicki, a szczególnie cenne przyrodniczo i krajobrazowo okolice nadbużańskie to znakomite miejsce zarówno na weekendowe wypady, jak i dłuższy wypoczynek W te równinne strony gości przyciąga czystość powietrza, bogactwo przyrodnicze lasów i łąk, piękno krajobrazu. Znajdą tu coś dla siebie spragnieni wypoczynku nad wodą i amatorzy dzikiej przyrody. Nie brakuje także atrakcji dla miłośników historii. Okolice nadbużańskie można odwiedzać przez cały rok, jednak najprzyjemniej jest tu latem. Podstawowa zaleta to brak tłoku, jak w Tatrach czy Bieszczadach.

Najpiękniejsze i najciekawsze miejsca zostały objęte ochroną. Głównym walorem jest niepoddana regulacji, płynąca meandrującym korytem o dużym stopniu naturalności rzeka Bug. Jej szeroka, malownicza pradolina z licznymi starorzeczami, dopływami i oczkami wodnymi wytworzyła optymalne warunki dla występowania bogatej szaty roślinnej. Teren parku krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, ze względu na swą naturalność, piękny, zróżnicowany, a zarazem spokojny krajobraz oraz czyste wody i powietrze, jest idealnym miejscem rekreacji i wypoczynku dla osób pragnących bliskiego kontaktu z przyrodą. Przez park biegnie Nadbużański Szlak Pieszy oznaczony kolorem czerwonym, rozpoczynający się w Hrubieszowie, a kończący w Kózkach.

Najbardziej znane miejscowości wypoczynkowe to: Serpelice, Mierzwice, Kózki. Warto również odwiedzić położoną niedaleko osadę Janów Podlaski z ruinami zamku biskupów łuckich i Stadniną Koni Arabskich.

Piękne tereny nie wyczerpują atrakcji powiatu łosickiego Na uwagę zasługują zabytki architektury posiadające własne, charakterystyczne oblicza. Najcenniejszym jest utrzymany w duchu barokowym kościół w Górkach, posiadający długą historię budowlaną, sięgającą XVI w. ...

Monika Grudzińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł