Opinie
Źródło: FOTOLIA
Źródło: FOTOLIA

Nie macie prawa!

Rząd 5 marca po raz kolejny pokazał Polakom, że nie mają prawa decydować o kwestiach dotyczących ich dzieci.

Tego dnia koalicja PO-PSL już w pierwszym czytaniu odrzuciła obywatelski projekt ustawy dający rodzicom prawo wyboru, czy chcą posłać swoje dzieci do szkoły w wieku sześciu czy siedmiu lat. Arogancja rządu jest tym większa, że był to już trzeci obywatelski projekt w tej sprawie.

Poprzedni – z 8 listopada 2013 r. – poparło 1 mln osób! Ogółem za projektem opowiedziało się 1,6 mln Polaków. Koalicja rządząca nawet nie zaproponowała dyskusji nad tematem, ostatecznie ucinając jakiekolwiek nadzieje rodziców.

Co jeszcze zakłada reforma?

Sześciolatki w pierwszej klasie to nie jedyna zmiana wynikająca z reformy. – Obecnie obowiązek przedszkolny dzieci mogą  realizować zarówno w przedszkolach, jak i oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych lub w innych formach wychowania przedszkolnego – mówi Jolanta Misiak, p.o. dyrektor Wydziału Wspierania Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Docelowo, począwszy od 1 września 2016 r., w systemie oświaty będą funkcjonowały przedszkola jako podstawowa forma edukacji przedszkolnej, a w przypadkach uzasadnionych miejscowymi warunkami rada gminy będzie mogła uzupełnić sieć przedszkoli publicznych o publiczne inne formy wychowania przedszkolnego. Dotychczasowe oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych zostaną przekształcone w przedszkola i będą tworzyły zespoły ze szkołą macierzystą. Te zmiany wprowadziła obowiązująca od września 2013 r. ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw – wyjaśnia. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł