Kultura
Źródło: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej
Źródło: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Nie spoczywają na laurach

Kolejne cenne pamiątki po Henryku Sienkiewiczu trafiły do jego muzeum na Lubelszczyźnie. Został także wydany specjalny album ze zdjęciami i opisem wszystkich zbiorów.

- W 2018 r. wykupiliśmy znaczną część tzw. kolekcji szwajcarskiej należącej do noblisty i jego rodziny. Pozostało nam jeszcze zmierzyć się z następującym wyzwaniem: zakupem zestawu do... palenia - mówi Maciej Cybulski, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. - Tak, H. Sienkiewicz palił, przy czym w XIX w. nałóg ten traktowany był zupełnie inaczej niż dzisiaj. Panowie często spotykali się w palarni u pisarza, rozprawiając o sprawach wielkiej i nieco mniejszej wagi - dodaje. Zestaw obejmuje humidor - pozytywkę, pojemnik do przechowywania cygar, srebrną papierośnicę, obcinarkę do cygar i cygaretek, popielniczki i lufkę z piany morskiej. - Wkrótce, mam nadzieję, uda nam się też kupić lupę pisarza i grzechotkę należącą do jego pisarza. Na rączce wygrawerowano napis: Henio Sienkiewicz 15.07.1882, a po drugiej stronie: Jadwiga Sienkiewicz 13.12.1883. To chyba jedna z najciekawszych pamiątek - przyznaje dyrektor Sienkiewiczówki.

Eksponaty te mają szansę znaleźć się w muzeum. Potrzebnie jest jednak finansowe wsparcie. Dobrowolne kwoty można wpłacać za pośrednictwem strony: pomagam.pl/sienkiewicz.

Pomoc finansową w pozyskaniu kolejnych pamiątek zapowiedział powiat łukowski. – Chcemy nabyć księgozbiór Sienkiewicza, na który składa się kilkadziesiąt woluminów z dedykacjami dla pisarza lub z jego notatkami, rysunkami. Pisarz korzystał z tych książek podczas pracy nad swoimi dziełami. Poza tym pokazują, czym nasz noblista się interesował – zauważa M. Cybulski.

 

Najlepszy rok

W sumie w Muzeum Henryka Sienkiewicza znajduje się kilka tysięcy eksponatów i pamiątek po wybitnym pisarzu. Wiele z nich pozyskano w 2018 r. – To był dla naszej placówki szczególny rok. Być może najlepszy w całej jej historii jeśli o pozyskiwanie wyjątkowych i niezmiernie rzadkich pamiątek po pisarzu i jego rodzinie – podkreśla dyrektor muzeum. Tylko w ciągu minionego roku wzbogaciło się ono o 25 kart rękopisu „Listów z Afryki”, pięć kart rękopisu powieści „Potop”, jedną kartę utworu „Biesiada”, a także należące do Sienkiewicza: frak, melonik, portfel, cylinder, laski, zestaw do likieru w stylu Napoleona, karafkę, lampę z dedykacją z 1900 r., walizkę toaletową i podróżną, rzeźbę „wędrujące słonie”, zestaw do gry w szachy. Do Woli Okrzejskiej trafiły także pamiątki po żonie pisarza Marii Babskiej. Są to: parasol, laska, zestaw do pisania, kałamarz, portmonetka, kapelusz wraz futerałem. Poza tym udało się zdobyć: album rodzinnyzawierający 42 fotografie H. Sienkiewicza, najpiękniejsze francuskie wydanie powieści „Quo vadis” z rysunkami Jana Styki, pamiątkowy wachlarz wybitnej śpiewaczki Marceliny Sembrich-Kochańskiej, pierwszej Polki, która wystąpiła w Metropolitan Opera w Nowym Jorku z wpisami Sienkiewicza, Ignacego Jana Paderewskiego i rysunkami Juliana Fałata, Jana Rosena i Stanisława Wyspiańskiego, popiersie pisarza z końca XIX w. autorstwa Fritza Kochendorfera, a także fotografie i pocztówki.

– Oczywiście nie spoczywamy na laurach. Przed nami już rysują się kolejne wyzwania – zapewnia M. Cybulski.

 

Wyjątkowa publikacja

Wszystkie eksponaty można zobaczyć osobiście w Woli Okrzejskiej albo w wydanym właśnie katalogu zbiorów, którego patronem jest m.in. „Echo Katolickie”. Ten wyjątkowy album wkrótce trafi m.in. do wszystkich szkół noszących imię polskiego noblisty. – Publikacja stanowi podsumowanie i dopełnienie dotychczasowej działalności muzeum. Składa się z dwóch części merytorycznych. Pierwsza opowiada o historii założenia dworskiego w Woli Okrzejskiej i usypania kopca – pomnika H. Sienkiewicza w Okrzei, a także przybliża okoliczności powstania muzeum i prezentuje działalność wystawienniczą, edukacyjną i kulturalną placówki na przestrzeni ponad 50 lat istnienia. Natomiast druga część przedstawia zgromadzone w muzeum kolekcje zbiorów, m.in. rękopisów, osobistych pamiątek po pisarzu i jego rodzinie, fotografii, zabytkowego księgozbioru, numizmatyki, malarstwa i rzeźby – wyjaśnia dyrektor placówki. – Wierzymy, że katalog przyczyni się do promocji miejsca urodzenia pisarza, a także propagowania postaci noblisty, społecznika, orędownika sprawy polskiej na arenie międzynarodowej – dodaje.

Wydanie publikacji było możliwe dzięki wsparciu ministerstwa kultury.

MD