Nie straciła ducha
Pedagog, nauczycielka, działaczka społeczna i harcerka jest też jedną z „Zasłużonych dla Miasta Garwolina”.
Malowidło powstało w ramach projektu „O Wandzie, co czyniła dobrze”. Jest to cykl wydarzeń organizowanych w 2022 r. przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną. Na ten cel placówka otrzymała 30 tys. zł dofinansowania z Biura Programu „Niepodległa” w ramach przedsięwzięcia „Koalicje dla Niepodległej”. Wnioskodawca była MPBP, a partnerami PP „Bajka”, ZHP Hufiec „Orłów” Garwolin oraz samorząd miasta.
Projekt „O Wandzie, co czyniła dobrze” przypomina W. Bekierską (1903-1982), nauczycielkę, działaczkę społeczną i harcerkę. W czasie II wojny światowej brała udział w tajnym nauczaniu. W 1942 r. przyjęła na wychowanie troje dzieci z Zamojszczyzny, ratując je tym samym przed wywózką w głąb Niemiec. Jest patronką jednego ze szczepów ZHP Garwolin, a także ulicy w mieście. W 2018 r. na wniosek Fundacji Meritum i śp. Zbigniewa Winiarka nadała W. Bekierskiej tytuł „Zasłużonej dla Miasta Garwolin”.
W ramach cyklu wydarzeń w MPBP odbyły się warsztaty czytelniczo-harcerskie. Zaplanowano także międzypokoleniową grę miejską, a także spektakl, który zostanie wystawiony z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Inspiracją do nadania cyklowi nazwy stało się zawołanie Gromady Zuchów „Bożęta” ZHP, którą założyła W. Bekierska w 1934 r.: „Czyń dobrze”.
– Przywracamy pamięci postać W. Bekierskiej, która podobne jak wielu jej współczesnych cierpiała niedole spowodowane tragiczną historią Polski, ale nigdy nie traciła ducha waleczności i swą postawą starała się dawać przykład innym – mówi dyrektor biblioteki Iwona Poreda.
A burmistrz Garwolina Marzena Świeczak podsumowuje: – W przestrzeni miejskiej pojawił się kolejny mural, z warsztatów postanie gra miejska i spektakl. Dzięki współpracy wielu środowisk i osób możemy wiele zdziałać – podkreśla.
DY