Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Nie tracą nadziei

O tym, jak pomagają w poszukiwaniach zaginionych i dlaczego warto zgłaszać każdy ślad, mówi Andrzej Jaroszkiewicz z Centrum Poszukiwań i Zaginionych ITAKA.

Wakacje to przede wszystkim okres zaginięć młodszych dzieci, które gubią się zazwyczaj z powodu niewystarczającej opieki dorosłych. Rozpoczął się okres wakacyjnych wyjazdów, najczęściej w nieznane naszym dzieciom miejsca. Ważne, aby odpowiednio przygotować pociechę do takiej wyprawy. Sprawdzić, czy pamięta numery telefonów do rodziców, adres, zaopatrzyć w specjalną opaskę na rękę z kontaktem do opiekunów i przede wszystkim nie spuszczać naszych najmłodszych z oka. Wakacje to także czas ucieczek, ale wbrew powszechnej opinii ich ilość w tym okresie wzrasta tylko nieznacznie. Dzieci nie uciekają dlatego, że pogoda temu sprzyja - to mit. Młodzi ludzie uciekają, gdyż nie radzą sobie z problemami, z którymi borykają się na co dzień.

W drugi weekend lipca media społecznościowe obiegła informacja o porwaniu dziesięciomiesięcznego dziecka spod Sokołowa Podlaskiego. Po czasie okazało się, że to efekt kłótni rodziców. Często tak się dzieje?

 

Porwanie rodzicielskie, zgodnie z definicją, to sytuacja, w której jedno z rodziców lub opiekunów bez woli i wiedzy drugiego z nich wywozi albo zatrzymuje dziecko na stałe, pozbawiając tym samym drugiego rodzica lub opiekuna możliwości utrzymywania kontaktu z podopiecznym. Niestety, na narastającym konflikcie między rodzicami traci najbardziej dziecko, co często umyka walczącym ze sobą dorosłym. Takich sytuacji jest w Polsce coraz więcej.

 

Coraz częściej akcje poszukiwań przenoszą się do mediów społecznościowych. Niektórzy jednak traktują je jak niechciane łańcuszki, podejrzewając oszustwo.

 

Działania na facebooku i w mediach społecznościowych podejmujemy tylko i wyłącznie na podstawie potwierdzonych informacji oraz uwiarygodniamy je własnym logiem. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł