Kultura
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Nie tylko czytelnictwo

Spotkanie z miłośnikami historii czy warsztaty artystyczne - to główne atrakcje czekające na odwiedzających Gminną Bibliotekę Publiczną w Wysokiem.

Wszyscy zainteresowani historią Międzyrzeca i okolic mogli przyjść na spotkanie z Czesławem Wrzoskiem i Tomaszem Oksiejukiem – przedstawicielami międzyrzeckich miłośników historii. Wizyta redaktorów portalu, która odbyła się 10 lipca, była pierwszą z cyklu spotkań „Podaj dalej”, przygotowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną dzięki mikrograntowi Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. – Na organizację spotkań pozyskaliśmy 1 tys. zł. Jesteśmy w tym projekcie biblioteką wiodącą, a nasi partnerzy to Miejska Biblioteka w Terespolu oraz gminne książnice w Piszczacu i Czemiernikach – informuje Grażyna Kwaśniewska, dyrektor GBP.

Kolejne spotkania będą przeznaczone dla bibliotekarzy. Podczas jednego z nich nauczą się wykonywać ozdoby z krepiny i bibuły, a zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystają w pracach z czytelnikami. Projekt zakończy dyskusja nad uatrakcyjnieniem akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Dla dzieci i młodzieży

„Podaj dalej” to nie pierwsze przedsięwzięcie realizowane przez bibliotekę w tym roku. Niedawno zakończył się projekt pt. ,,Moja miejscowość w fotografii” skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 roku życia z terenu gminy Międzyrzec. Pieniądze na jego realizację pozyskano również z ARFP. Młodzież zdobywała nowe umiejętności i rozwijała swoją pasję fotografowania. Od lutego do czerwca w bibliotece w Jelnicy i filiach w Wysokim, Krzewicy, Halasach, Rogoźnicy i Tłuśćcu odbywały się zajęcia teoretyczne, praca warsztatowa przy komputerze i zajęcia w plenerze. Częścią projektu był konkurs, w którym wyłoniono pięć najlepszych prac. Ich autorzy otrzymali w nagrodę aparaty fotograficzne. W ramach projektu biblioteka kupiła do każdej filii książki o tematyce fotograficznej, które zostały udostępnione czytelnikom.

Dla osób starszych

Drugi projekt ,,Biblioteka – miejscem dla Ciebie” był sposobem na integrację mieszkańców gminy, poprzez stworzenie im możliwości twórczego spędzania czasu w bibliotece. Przedsięwzięcie, również sfinansowane z grantu ARFP, skierowane było do osób starszych, którzy sporadycznie korzystają z bibliotek. – Organizacja warsztatów artystycznych jest dobrą okazją do tego, aby zachęcić do odwiedzania biblioteki, do wyjścia z domu i spotkania się w gronie rówieśników – podkreśla G. Kwaśniewska.

W filiach placówek odbywały się zajęcia z wykorzystaniem papierowej wikliny oraz techniki origami. Uczestnicy wykonywali stroiki okolicznościowe, a także inne artystyczne dekoracje. Dyrektor Kwaśniewska zapewnia, że takich propozycji dla mieszkańców będzie więcej. – We wszystkich realizowanych projektach, oprócz uzyskiwania nowych umiejętności, ważna jest integracja lokalnego środowiska i przyciągnięcie ludzi do biblioteki – podsumowuje.


3 PYTANIA

Grażyna Kwaśniewska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wysokiem

Jest Pani dyrektorem od pół roku. Co jest priorytetem w tej pracy?

Biblioteka to przede wszystkim książki, ale chciałabym wyjść poza czytelnictwo. To, co mam w planach można określić w zdaniu „Spotkajmy się na KAWIE”, czyli K- jak kultura, A – jak animacja, W – jak wiedza, I – jak informacja., E – jak edukacja. Uważam, że najważniejsze jest udostępnienie pomieszczeń mieszkańcom, aby mogli nie tylko wypożyczać książki, ale także spędzać tu wolny czas, korzystać z komputera, internetu, wydrukować cv, poszukać pracy. W pobliżu mamy również siłownię. Chciałabym, aby nasze biblioteki stały się miejscem sprzyjającym zwiększeniu aktywności społecznej, zakładaniu kółek związanych z książką i umożliwiały mieszkańcom naszej gminy dyskusję z innymi na temat niedawno przeczytanej lektury, obejrzanego filmu. Zapewniam, że biblioteka jest miejscem niezwykłym, a ja jestem otwarta na wszelkie propozycje.

Co chciałaby Pani jeszcze zmienić?

W pracy mam możliwość poznania ludzi, którzy, tak jak ja, kochają książki i cenią wiedzę. Doświadczenie zdobyte w miejskiej bibliotece pomaga mi realizować obecne przedsięwzięcia. Przede wszystkim chciałabym zmienić godziny otwarcia filii, aby biblioteki były dostępne dla mieszkańców również w sobotę i popołudniami. Nie ma sensu otwieranie placówki, kiedy dorośli są w pracy, a dzieci i młodzież w szkołach. Chciałabym także pozyskać pieniądze na remont budynku po byłej szkole, w którym mieści się punkt biblioteczny w Berezie. Dobrze by było, gdyby w przyszłości powstała tam filia

Czy biblioteki w gminie są już zinformatyzowane?

Jesteśmy obecnie na etapie wprowadzania książek do systemu. W komputerach większości filii jest już ponad 30% książek. Korzystamy z programu „Mateusz”, który pozwala na zdalną obsługę konta bibliotecznego, oferuje także automatyczne powiadamianie czytelnika o możliwości odebrania zarezerwowanej pozycji esemesem lub mailem.

BZ