Kultura
Źródło: TN
Źródło: TN

Nie tylko dla Niepodległej

23 sierpnia w sali Łosickiego Domu Kultury odbył się koncert „Mazowsze w sercu Niepodległej” przygotowany z okazji 100-lecia niepodległości i 20-lecia samorządu województwa mazowieckiego przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie.

Podczas spotkania Iwona Wyjastyk, p.o. dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury, podkreśliła, że 1919 r. był ważnym okresem dla Polaków. - To czas wolności, w którym zostały przywrócone godność i prawa. Muzyka, jaka wówczas powstawała, była wyrazem bólu, tęsknoty, złości, ale również miłości, szczęścia i wiary. Dzięki tym utworom możemy dziś wrócić do przeszłości, zadumać się nad nią, spróbować zrozumieć, czym jest Polska i jak się zmieniała, a także kim jesteśmy my - powiedziała. Koncert uczcił nie tylko odzyskanie niepodległości przez Polskę, ale też 20 lat dynamicznie rozwijającego się województwa mazowieckiego, o czym przypomniały dyrektor siedleckiej delegatury urzędu marszałkowskiego Magdalena Sałata oraz starosta łosicki Bożena Niedzielak.

W programie wydarzenia znalazły się najpiękniejsze, najbardziej charakterystyczne i znaczące dla ostatnich 100 lat utwory polskiej literatury muzycznej, a także fragmenty utworów literackich. Na łosickiej scenie wystąpili wielu znani aktorzy teatralni i filmowi, m.in.: Tomasz Gęsikowski, Wojciech Machnicki, Stanisław Górka, Izabella Bukowska-Chądzyńska oraz Artur Gotz. O oprawę muzyczną zadbali Zbigniew Rymarz, Grzegorz Bożewicz i Jakub Mikulski. 

Tadeusz Nieścioruk