Rozmaitości
Nie tylko dla rolników

Nie tylko dla rolników

Przez dwa dni na siedleckich błoniach między 9.00 a 18.00 rozstawione zostaną stoiska promocyjne instytucji, takich jak Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Jak na jubileuszową, bo 25 edycję imprezy przystało, atrakcji nie zabraknie. Organizatorzy, czyli siedlecki oddział Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, miasto Siedlce, powiat siedlecki, Agencja Rozwoju Miasta Siedlce oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach zadbali, by targi, które odbędą się 1 i 2 września, przyciągnęły zarówno mieszkańców wsi, jak i miasta. Stąd różnorodna tematyka spotkań, konkursów, wystaw, a także atrakcji dodatkowych. Tegoroczne hasło „Szacunek dla Ziemi naszą przyszłością” ma zwrócić uwagę odwiedzających targi na problemy, jakie stoją nie tylko przed rolnikami, ale również konsumentami.

Przez dwa dni na siedleckich błoniach między 9.00 a 18.00 rozstawione zostaną stoiska promocyjne instytucji, takich jak Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Nie zabraknie również prywatnych przedsiębiorstw, które zaprezentują swoją ofertę skierowaną nie tylko do rolników, ale i mieszkańców regionu. Osoby związane z branżą rolniczą będą mogły zasięgnąć fachowych porad, m.in. z zakresu nowych technologii produkcji czy pozyskiwania środków w ramach PROW 2014-2020. Imprezę rozpocznie uroczyste otwarcie w sobotę 1 września o 11.00, podczas którego zostaną wręczone odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”. Tego samego dnia nastąpi podsumowanie XVI edycji konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne” promującego zasady odpowiedzialnej pracy w gospodarstwach. Natomiast w niedzielę zostaną wręczone nagrody w licznych konkursach, m.in. na najciekawsze stoisko XXV MDzDR, hit XXV MDzDR czy „Poznajemy smaki z mazowieckiej spiżarni”.

 

Do oglądania i smakowania

Dwa targowe dni to czas wystaw, wymiany opinii, możliwość obejrzenia najnowszego sprzętu rolniczego czy zwierząt gospodarskich. Służą temu odbywające się podczas dni z doradztwem XIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz Wystawa Klaczy i Ogierów Hodowlanych. Osobom niezwiązanym zawodowo z branżą rolniczą do gustu powinien przypaść kiermasz roślin owocowych i ozdobnych, ekologicznej i tradycyjnej żywności czy rękodzieła ludowego. Swoją ofertę zaprezentują również gospodarstwa agroturystyczne oraz zagrody edukacyjne. Będzie więc co oglądać i smakować!

 

Czas zabawy

Organizatorzy postarali się także o ciekawą ofertę wydarzeń kulturalnych. Przez dwa dnia na scenie zaprezentują się regionalne zespoły ludowe, m.in. Jabłoniacy, Kapela Zbucka czy Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej. Nowością będą wycieczki z przewodnikiem po Siedlcach, które pokażą industrialne oblicze miasta. Natomiast w sobotę o 20.00 na scenie – koncert w ramach Dni Siedlec. Warto się wybrać na to wydarzenie, ponieważ wystąpią takie zespoły, jak Lemon oraz Bajm.


3 PYTANIA 

Marek Furman – dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce

 

Na które propozycje tegorocznych Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym warto zwrócić szczególną uwagę?

Stałą atrakcją targów jest Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, prezentująca osiągnięcia najlepszych hodowców w regionie i ich zwierzęta: jałówki, krowy mleczne i bydło mięsne. Towarzyszy jej Wystawa Drobnego Inwentarza, na której będzie można zobaczyć mniejsze zwierzęta: króliki, ptaki i ryby. Pierwszego dnia, czyli 1 września, czynna będzie też Wystawa Klaczy i Ogierów Hodowlanych, która niewątpliwie zainteresuje wiele osób.

 

Będzie też coś dla zdrowia, ale nie tylko…

Tak, drugiego dnia zapraszamy wszystkich chętnych na bezpłatne badania w ramach akcji „Strefa na Zdrowie”. Odbywać się będą badania kardiologiczne, endokrynologiczne, pulmonologiczne i okulistyczne – jeszcze raz zaznaczam, że bezpłatne.

Wszystkich zwiedzających zachęcam też do kosztowania znakomitych specjałów tradycyjnej kuchni, a także znanych na całym świecie oraz cenionych za jakość i wartości odżywcze regionalnych produktów. Można też będzie podziwiać i zakupić wyroby rękodzieła ludowego oraz zapoznać się z ofertą gospodarstw ekologicznych, agroturystycznych czy zagród edukacyjnych.

 

Jakie oczekiwania mają wystawcy, a jakie goście?

Wystawcy chcą zapoznać ze swoją ofertą rolników, a rolnicy poznać najnowocześniejsze technologie i sprzęt. Hodowcy zwierząt pragną zaprezentować swój dorobek, a handlowcy i producenci zdrowej żywności przedstawić swoje oferty. Natomiast odwiedzające wystawę rodziny najczęściej chcą dokonać zakupów i miło spędzić czas. Zapraszamy wszystkich.

JAG