Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Nie tylko dla siebie

Choć nazywani są trzecim sektorem, ich działania wychodzą na pierwszy plan. Często, gdyby nie oni, w otoczeniu nic by się nie zmieniło.

Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Często chęć działania wynika z przekonania, że jeśli sami sobie czegoś nie załatwimy, nikt nam tego nie da. Tak było w przypadku Anny Chwałek, prezes Stowarzyszenia Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym „Wspólny Świat” w Białej Podlaskiej. – Wiem, że gdybym trzy lata temu nie założyła stowarzyszenia, do dzisiaj mogłabym płakać w domu, że moje dziecko nic nie ma – mówi. – Ze strony władz zawsze były wymówki: nie da się, nie ma pieniędzy, terapeutów itp. A my udowodniliśmy, że jednak się da.

Potrzebny lider

Często jedna osoba potrafi pociągnąć za sobą następne. Tak było w przypadku Huberta Pasiaka, którego w gminie Zbuczyn i sąsiednich zna chyba każdy, kto miał styczność z trzecim sektorem. Będąc na trzecim roku studiów założył Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku. – Byliśmy grupą osób działających w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży – wyjaśnia Hubert Pasiak, dziś prezes stowarzyszenia. – Po latach działania, kiedy zaczęli przychodzić coraz młodsi, stwierdziliśmy, że już czas odejść i przekazać pałeczkę. Mimo to nadal chcieliśmy coś robić, więc założyliśmy stowarzyszenie – wspomina. Młodym ludziom pomógł ks. Andrzej Kieliszek, który wcześniej zachęcał ich do pracy w KSM. – Pomógł nam w pisaniu statutu, bo wcześniej rejestrował swoją organizację. Stowarzyszenie od samego początku działało aktywnie i pozyskiwało środki z różnych źródeł. – Kiedy ruszył program „Kapitał ludzki”, stwierdziliśmy, że grzechem zaniedbania byłoby, gdybyśmy nie napisali projektu dla szkoły – wspomina H. Pasiak. A z biegiem czasu projektów i działań było coraz więcej i więcej. Dziś trudno je zliczyć: biegi, konkursy literackie i plastyczne, porządkowanie zaniedbanych grobów przed świętem zmarłych, przystrajanie mogił żołnierzy, kombatantów, spotkania z ciekawymi ludźmi i wiele innych.

Efekt domina

W Krzesku poczynaniom młodych ludzi przyglądali się inni i… „zarażali się”. Na terenie gminy Zbuczyn zarejestrowano 30 różnych organizacji pozarządowych. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł