Region
Źródło: J
Źródło: J

Nie tylko nabierze blasku

16 sierpnia rozpoczną się prace remontowe drewnianej wieży zegarowej starego ratusza, w którym mieści się Muzeum Regionalne w Siedlcach.

Zabytkowy, pochodzący z XVIII w., budynek stanowi wizytówkę miasta głównie z powodu znajdującej się na jego szczycie figury Jacka, czyli Atlasa dźwigającego kulę ziemską. - Zakres prac remontowych będzie dosyć szeroki - mówi Krzysztof Chaberski, zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego. - Odrestaurowana zostanie drewniana konstrukcja wieży, która będzie zdjęta i odtworzona ze wszystkimi elementami ozdobnymi - dodaje K. Chaberski. Jednocześnie zwraca uwagę na problemy związane z wsiąkającą w konstrukcję wodą. - Kiedyś zostało to już naprawione, ale albo wadliwie, albo po prostu upływ czasu spowodował, że woda przy większych opadach zacieka, pojawiają się wilgoć i grzyb - tłumaczy zastępca dyrektora MR. W ramach przeprowadzonych prac powstanie ciąg schodów i drabin, które umożliwią bezpieczne przechodzenie przez wszystkie kondygnacje wieży. Zamontowana ma być instalacja elektryczna, która służyć będzie do tworzenia iluminacji wieży przed ważnymi wydarzeniami czy świętami. Na szczycie ratusza pojawi się też dodatkowe oświetlenie.

Odrestaurowana zostanie także figura Jacka. Wedle legendy imię to nosił lokaj Aleksandry Ogińskiej, właścicielki miasta, który pozował do rzeźby. Młody mężczyzna miał dopuścić się przewinienia i za karę został zmuszony do opuszczenia Siedlec. Księżna Aleksandra postanowiła zlecić wykonanie figury Jacka i ustawienie go na szczycie wieży, żeby móc na niego spoglądać z okna pałacu.

– Po zdjęciu figury będziemy mogli z bliska zapoznać się z jego stanem i zaplanować zabiegi czyszczące czy naprawcze. Zobaczymy także, czy wszystko jest w porządku z zabezpieczeniami – podkreśla K. Chaberski.

Figura po zdjęciu z wieży zostanie ustawiona w ogródku od strony ul. Pułaskiego. Będzie to niepowtarzalna okazja do dotknięcia rzeźby czy zrobienia sobie fotografii z „Jackiem”. – Każdy z mieszkańców czy turystów odwiedzających Siedlce będzie mógł mieć taką pamiątkę. A dla nas to dodatkowa promocja czy reklama – zaznacza wicedyrektor muzeum. Ostatni raz pomnik legendarnego siłacza był na ziemi 31 stycznia 2000 r. za sprawą silnej wichury, która go strąciła.

 

Bez uciążliwości dla zwiedzających

Remont wieży siedleckiego ratusza ma potrwać do połowy listopada. Placówka będzie w tym czasie otwarta dla zwiedzających. Prace remontowe mają przebiegać bez uciążliwości dla zwiedzających muzeum, bowiem robotnicy będą pracować na rusztowaniu wybudowanym na zewnątrz.

MR na modernizację pozyskało ponad 1 mln zł z budżetu Mazowsza. Wykonawcą prac jest firma z Węgrowa.

HAH