Nie tylko o teatrze
R. Rogalski urodził się 15 grudnia 1920 r. w Siedlcach i jest najstarszym żyjącym aktorem pochodzącym z miasta nad Muchawką. Debiutował w 1944 r. na deskach amatorskiego teatru zorganizowanego przez innego siedlczanina – Aleksandra Fogla. Szkołę Teatralną ukończył w Łodzi pod kierunkiem Leona Schillera. Występował na scenach łódzkich, opolskich i warszawskich. Od lat 70 współorganizował spotkania aktorów w Siedlcach.
W kinie zadebiutował rolą Eskimosa w obrazie „Na białym szlaku”. Występował także w serialach „Modrzejewska”, „Odjazd” czy „Dom”. W 2012 r. zaistniał w świadomości widzów rolą sołtysa Malinowskiego w „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego. Jego kreacja była szeroko komentowana w mediach. Poza tym 90-letni wówczas aktor zaskoczył reżysera, nie zgadzając się na dublurę w dość brutalnej scenie wymagającej sprawności fizycznej.
Książka „Siedlce – okupacja – teatr. Wspomnienia z lat 1920 – 2018” to opowieść aktora o dzieciństwie, czasach okupacji niemieckiej i radzieckiej oraz jego działalności w plutonie „Koliber” w siedleckiej Armii Krajowej. Publikację otwiera wywiad, jakiego udzielił Andrzejowi Chojnackiemu. Aktor wspomina w nim amatorski teatr w Siedlcach, swoją karierę, mówi też o ostatnich rolach w „Pokłosiu”, „Wołyniu” oraz filmie „Miasto’44”. Książkę uzupełniają niepublikowane dotąd fotografie Siedlec z okresu II Rzeczypospolitej oraz z czasów okupacji. Pokazują zniszczone miasto, przedwojennych nauczycieli i zaangażowaną w walkę z okupantem młodzież. W książce znalazły się również zdjęcia pochodzące z albumu rodzinnego Artura Rogalskiego, bratanka aktora. Nie brakuje też fotografii z warszawskich sztuk teatralnych, w których występował R. Rogalski.
Wydawcą książki jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim, natomiast redaktorem publikacji A. Chojnacki, autor artykułów i książek opisujących historię Siedlec, m.in. „Żołnierze w społeczeństwie regionu siedleckiego w latach 1795-1831”.
MD