Kościół
ARCHIWUM
ARCHIWUM

Nie tylko pomniki

Mija 25 lat od wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Siedlcach. Gdy sięgamy po homilię wygłoszoną na siedleckich błoniach, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że papieska analiza sytuacji Kościoła, świata nie przedawniła się.

Codzienność potwierdza trafność wypowiedzianych wtedy słów. Choć czasy są już inne, priorytety pozostały takie same. Choć dla znacznej części wchodzącego w dorosłość pokolenia św. Jan Paweł II jest postacią w ścisłym sensie już tylko historyczną, choć nie brakuje prób brutalnego niszczenia jego autorytetu, pamięć trwa.

Pomniki świętego papieża z Polski, których wiele postawiono także na naszej, podlaskiej i mazowieckiej ziemi, zawsze są udekorowane kwiatami, zniczami. Dochodzą do tego „żywe” pamiątki wielkiego pontyfikatu: szkoły, instytucje publiczne, fundacje odwołujące się doń jako patrona. Intensywne są nadal emocje towarzyszące sentymentalnym podróżom w przeszłość, wspomnienia. Zacierają się jednak treści. Poza spetryfikowanymi pamięcią sloganami niewiele już zostało z tego, co do nas mówił.

Czy pamiętamy słowa homilii wygłoszonej przez wyczekiwanego gościa 10 czerwca 1999 r. na siedleckich błoniach? Ile z jego przesłania zachowało swoją aktualność do dzisiaj?

 

Papieski tryptyk

Św. Jan Paweł II skoncentrował się na trzech zagadnieniach: męczeństwie jako pieczęci wiarygodności Kościoła (rozważania te umieścił w kontekście bł. ...

Ks. Paweł Siedlanowski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł