Aktualności
Nie tylko świąteczne specjały

Nie tylko świąteczne specjały

Na pl. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbyły się jarmarki wielkanocne. Podczas pierwszego królowały ozdoby wielkanocne wykonane przez miejscowych, ale też przyjezdnych twórców.

Nie brakowało swojskich wędlin, wypieków i świątecznych przekąsek. Wśród wystawców znaleźli się m.in.: Międzyrzeckie Smaki z Międzyrzeca Podlaskiego, Masarnia Olszynka z Berezy, Rękodzieło w Karmelu czy Rada Rodziców przy Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Międzyrzecu Podlaskim. Podczas wydarzenia można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy nowych świątecznych dekoracjach – zajączku, kurczaczku i kartce wielkanocnej.

Drugi jarmark miał charakter charytatywny i przyświecało mu hasło: ,,Z Wielkanocą dobro płynie, pomagamy Ukrainie”. – Pomysł zrodził się na facebookowej grupie ,,Babski Międzyrzec”. Dobre dusze z naszego miasta zaoferowały swoje umiejętności kulinarne i artystyczne, aby przygotować specjały na jarmark. Dołączyły również panie z Ukrainy, które znalazły schronienie w naszym mieście – informuje Judyta Dołęga, założycielka grupy ,,Babski Międzyrzec”.

Podczas jarmarku można było kupić babki przygotowane własnoręcznie przez zastępca burmistrza Pawła Łysańczuka, palmy autorstwa Agnieszki Kowalczuk czy ciasta od klubu seniora z Berezy. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak ukraińskie produkty, takie jak pierogi i barszcz ukraiński. Wszystkie zebrane pieniądze zostały przekazane na pomoc osobom z Ukrainy, które mieszkają w Międzyrzecu Podlaskim. – Wiem, że podobny pomysł zrodził się w Lubartowie. Tam podczas jarmarku uzbierano ponad 9 tys. zł. Wierzę, że w naszym mieście uda się zgromadzić jeszcze większą kwotę – komentuje uczestniczka jarmarku Anna Nowosielska, która zaopatrzyła się w bigos, strucle i pierogi. – Wszystko pyszne i przygotowane z sercem – zapewnia.

Magdalena Frydrychowska