Kultura
Źródło: MM
Źródło: MM

Nie tylko trzech…

Od 15 do 19 lipca we Włodawie trwało XVIII Poleskie Lato z Folklorem, na które zjechały zespoły z całego świata. Tym samym miasto trzech kultur zyskało przydomek wielokulturowego.

Festiwal po raz pierwszy został zorganizowany w 1991 r. i od razu zdobył popularność. Od tego czasu, dzięki organizacji CIOFF, Włodawę odwiedziło 156 zespołów z 55 krajów świata.

15 lipca o  17.00 grupy ruszyły ulicami miasta, a defilada zakończyła się na „Muszli” oficjalnym podniesieniem flag. Imprezę, jak co roku, poprowadzili Bogusław Smolik, dyrektor Włodawskiego Domu Kultury i Mirosław Megiel, którzy do pomocy w ogarnięciu dużego przedsięwzięcia mieli cały zespół „Polesie”. To właśnie członkowie tej grupy byli przewodnikami, gospodarzami i tłumaczami.

W tym roku wspaniałymi występami zaszczyciły nas m.in. grupy: Escola Provincial de Danza-Castro Floxo z Hiszpanii, Cojunto Folclorico Magisterial z Meksyku, Rocky Mountain Express ze Stanów Zjednoczonych oraz zespoły folklorystyczne z Węgier, Włoch i Ukrainy. Niespodzianką był też występ grupy chóralnej z Białorusi, która wśród innych Polskich pieśni, przepięknie zaprezentowała „Barkę”. Nie mogło zabraknąć również innych atrakcji, jak choćby koncerty: Orkiestry Św. Mikołaja, włodawskiej grupy rockowej Rotten Bark, Kraken Klezmer Band z Polski czy grupy Komische Pilze. W sobotę, przed koncertem galowym, w intencji uczestników festiwalu modlono się w cerkwi pw. Narodzenia NMP. Odprawiono także nabożeństwo ekumeniczne „Msza Święta” w kościele pw. św. Ludwika, podczas którego każdy z zespołów dziękował za udane występy, wykonując modlitwę „śpiewająco”. Tuż po 18.00 amfiteatr „Muszla” pękał w szwach, a wiwatom nie było końca. Ale że wszystko co dobre, musi mieć swój kres…

Przed uroczystym zakończeniem festiwalu publiczność dokonała wyboru najlepszego zespołu. Podczas tegorocznej edycji, I miejsce przypadło Stanom Zjednoczonym, II zdobył rodzimy zespół „Polesie”, a na pozycji III uplasowało się Puerto Rico. Miss festiwalu została Suleyca Rivera (Puerto Rico), I wicemiss Brooklyn Gynnell (USA), zaś II wicemiss Mirka Szkwarnowa (Słowacja). Tradycyjnie nagrodzony został też najmłodszy uczestnik festiwalu. W tym roku był nim Joseph Aliosza z Meksyku. Po krótkim przemówieniu burmistrza, zespoły zatańczyły polskiego poloneza. Następnie delegacje grup udały się do masztów i przy dźwiękach „Ody do radości” opuściły flagi. Za rok spotykamy się już 14 lipca!

Michał Matlangiewicz