Opinie
pixabay.comn
pixabay.comn

Nie zapominajcie o nas!

Z Ziemi Świętej słychać wołanie o modlitwę i apel o pojednanie. Obecny konflikt dotyczy nie tylko miejscowej ludności, ale też całego świata. - Nie wiem, co będzie dalej, ale nie dopuszczam do siebie myśli, że nie wrócę tam z pielgrzymami. Prośmy o pokój dla tego rejonu - wzywa przewodnik Przemysław Marciński.

Po Ziemi Świętej oprowadza od 15 lat. Kiedy rakiety Hamasu uderzyły w Izrael, był akurat na tygodniowej przerwie w Polsce. Kolejny wyjazd planował w pierwszym tygodniu października. Niestety, wszystko trzeba było odwołać. - Na wieść o wybuchu działań wojennych poczułem rozczarowanie i smutek - przyznaje. - Tak, to nie pierwszy konflikt w Ziemi Świętej, ale tego obecnego bardzo się obawiałem. Dawało się go wyczuć, oczywiście nie wśród pielgrzymów, ale moich znajomych, którzy tam mieszkają. Mówili o takiej możliwości, jednak mieli nadzieję, że nie dojdzie do eskalacji - mówi P. Marciński. Zaznacza, że źródeł trwającego konfliktu trzeba szukać w bardzo mocno zakorzenionych urazach z dawnych lat.

– Wyrządzoną krzywdę  pamięta się bardziej i dłużej niż otrzymane dobro. Jeden drugiemu coś zabrał, potem były próby odebrania i na odwrót. Aby to opisać, trzeba byłoby zająć całą gazetę. To konflikt na tle etnicznym, religijnym i międzyludzkim. Te zakorzenione urazy, według mnie, można pokonać tylko przebaczeniem we własnym sercu. W przeciwnym wypadku będą trwały dalej. Obie strony konfliktu w swoich pismach mają zapisane: oko za oko, ząb za ząb. Ludzie uwielbiają rodzić się z konfliktów i odradzać ze smutków, dawać nadzieję, a potem znów wracać do tego, co było – kwituje.

 

Oczekiwanie i strach

P. Marciński jest w stałym kontakcie ze znajomymi i przyjaciółmi z Izraela. – Ten konflikt jest na razie oddalony od takich miejsc jak Jerozolima czy Betlejem, ale pośrednio ich dotyczy – zaznacza. – Mamy świadomość, że może wymknąć się spod kontroli i rozlać na cały kraj, na Palestynę i Izrael. To rodzi strach wśród mieszkańców. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł