Rozmaitości
Niebezpieczne foteliki

Niebezpieczne foteliki

Bazy do fotelików samochodowych Maxi Cosi FamilyFix mogą być niebezpieczne dla dziecka podczas wypadku.

O całej sprawie poinformowała Fundacja Pro-Test, która zajmuje się testowaniem produktów, by w ten sposób udostępnić konsumentom najpotężniejszą broń, jaką mogą dysponować, czyli wiedzę. Informacje o niebezpiecznym sprzęcie uzyskała od swoich zachodnich partnerów.

Nie wszystkie

Niektóre bazy Maxi Cosi FamilyFix, wyprodukowane przed 3 marca 2010 r., mają wadę, która sprawi, że w razie wypadku prawdopodobnie nie zapewnią optymalnej ochrony przewożonemu dziecku. Chodzi o usterkę mechanicznego mocowania zaczepów Isofix w bazie. Firma Maxi Cosi o problemie poinformowała konsumentów m.in. w Niemczech, Szwecji, Holandii i innych krajach, gdzie bazy są sprzedawane. Producent radzi rodzicom, by nie używali ich do czasu sprawdzenia i rozpoczął w tych krajach akcję kontrolną. Nabywcy mogą sprawdzić swoją bazę w miejscu jej zakupu.

Jak sprawdzić?

W Polsce taka akcja jeszcze nie została zorganizowana. Jak się dowiedziała Fundacja Pro-Test, polski dystrybutor bazy – Poltrade Waletko – na razie czeka na oficjalne informacje od firmy Maxi Cosi. Tymczasem oficjalna informacja o zagrożeniu znajduje się na stronach internetowych Maxi Cosi w innych krajach już od kilku dni. W Polsce na razie została jedynie wstrzymana sprzedaż feralnych baz.

Jak rodzice mają rozpoznać, czy usterka może dotyczyć ich bazy Maxi Cosi? Z boku produktu, który może być wadliwy, znajduje się jego nazwa: „FamilyFix”. Jak zapewnia producent, wszystkie pozostałe modele baz (EasyFix i EasyBase) nie mają wad i są w pełni bezpieczne.

Łatwo i wciąż bezpiecznie

Isofix to nowoczesny system mocowania fotelików do specjalnej bazy. Pozwala na szybkie i pewne zamontowanie fotelika w samochodzie bez użycia pasów bezpieczeństwa. Dwa metalowe uchwyty Isofix znajdują się w szczelinie między oparciem a siedziskiem siedzenia samochodowego, a dwa zaczepy Isofix przymocowane są do podstawy fotelika dziecięcego. Wystarczy je tylko połączyć i fotelik zostaje zamocowany w samochodzie. Mimo informacji o usterkach, to wciąż wygodny i bezpieczniejszy system przewożenia dzieci w autach niż mocowanie fotelika pasami. Należy jednak pamiętać, że nie każdy Isofix jest taki sam, dlatego przed zakupem fotelika warto sprawdzić dane producenta.

JAG