Rozmowy
Źródło: Archiwum
Źródło: Archiwum

Niebezpieczne pamiątki

Egzotyczne podróże często wiążą się z nie mniej egzotycznymi pamiątkami, które przywozimy. Maski, talizmany, amulety, figurki - czy mogą być duchowo niebezpieczne?

Teoretyczna odpowiedź brzmi: oczywiście, że mogą. Świadczą o tym chociażby opinie egzorcystów, m.in. księdza Gabriela Amortha i wielu polskich duchownych. To są praktycy, ludzie z pierwszej linii frontu, którzy pomagają uwolnić się od złego ducha, więc należy wierzyć ekspertom. Analizując temat amuletów, figurek itd., trzeba jednak wypośrodkować dwie ważne kwestie. Można powiedzieć, że są one ze sobą sprzeczne. Bowiem z jednej strony – jest to całkowicie negatywna ocena jakichkolwiek talizmanów, fetyszy w świetle wiary katolickiej. Z drugiej strony, nie należy przeceniać mocy diabła i zapominać o potędze Pana Boga.

Niestety, wielu katolików ma z tym problem.

To prawda, ale trzeba pamiętać, że po to Bóg dał nam rozum, a także swoje Objawienie, aby człowiek tego rozumu używał. Co to znaczy w tym kontekście? Otóż, jeżeli coś zakładam na palec czy szyję, stawiam, wieszam w pokoju, to powinienem mieć racjonalne uzasadnienie, dlaczego to robię.

No tak – mógłby ktoś wyrazić wątpliwość – ale katolicy noszą także krzyżyki, medaliki itp. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł