Diecezja
Źródło: JS
Źródło: JS

Niebo w mieście

Katolicka księgarnio-kawiarnia pod nazwą Niebo w mieście we Włodawie - już otwarta. Dla każdego znajdzie się wyśmienita świeżo palona kawa, pyszne ciasto, lody, książka i dobre słowo.

Inicjatorem powstawania takich lokali w Polsce jest Witek Wilk - perkusista, kompozytor, producent muzyczny, ewangelizator. Pierwsza kawiarnia o nazwie Niebo w mieście została otwarta w Otwocku. Kolejne powstały m.in. w Jaworznie i Olsztynie. - Zaczęło się od rekolekcji w lutym 2013 r., na których zabrakło mnie i mojej żony. W tym samym czasie byliśmy na pielgrzymce - opowiada Marek Wieliczko, lider wspólnoty Odnowa w Duchu Świętym Emmanuel, działającej przy parafii pw. św. Ludwika we Włodawie.

– Tuż po rekolekcjach uczestnicząca w nich koleżanka ze wspólnoty „Emmanuel” opowiedziała o pomyśle, którym podzielił się W. Wilk, prowadzący wówczas spotkanie. Wtedy nie odniosłem jej słów bezpośrednio do siebie, ale gdy po jakimś czasie temat powrócił przy okazji rekolekcji w Wisznicach, oboje z żoną zaczęliśmy się zastanawiać. Stawialiśmy sobie pytanie, dlaczego członkowie wspólnoty do nas kierują słowa o „Niebie w mieście”. Miałem wówczas status bezrobotnego, tym bardziej poruszył mnie ten temat, a z czasem pomysł zaczął nabierać realnych kształtów – wspomina.

Wierzą w prowadzenie

Jesienią 2016 r. idea utworzenia księgarnio-kawiarni została sformalizowana. – Początkowo w umowie zawiązującej kawiarnię umieściłem jej nazwę w cudzysłowie. Jednak kojarzył mi się on z czymś wymagającym interpretacji. Pomyślałem, że jeżeli zastosuję cudzysłów, będzie to nazwa jakby z przymrużeniem oka, nie całkiem oczywista, może niezupełnie poważna. Bez cudzysłowu nazwa kawiarni jest jasnym przekazem – mówi M. Wieliczko.

W tak małym miasteczku jak Włodawa zawsze nasuwa się kwestia powodzenia takiego przedsięwzięcia. Państwo Wieliczkowie wierzą w prowadzenie Ducha Świętego. Ich założeniem jest ewangelizacja, a potencjalny zysk z prowadzenia „interesu” – na kolejnym miejscu. Chcieliby, aby ludzie przychodzący do kawiarni, obok zamówienia kawy i deseru, mieli możliwość porozmawiania o Bogu. – Duch Święty potrafi uczynić wielkie rzeczy, wiele razy doświadczyliśmy w swoim życiu Jego prowadzenia. W kawiarni chcemy ewangelizować z Jego pomocą. Jak ewangelizować? Dobrym słowem, uśmiechem, losowanym cytatem z Pisma Świętego – zapewniają.

Dążenie do nieba

Kawiarnia jest miejscem dla wszystkich, może szczególnie dla tych, którzy wątpią i oddalili się od Kościoła lub po prostu szukają drogi w swoim życiu. Zaproszeni zostali kapłani z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego, ojcowie paulini z parafii pw. św. Ludwika oraz ojcowie kapucyni z Orchówka. – Oddajemy to miejsce Duchowi Świętemu, aby nad nami pracował. Pragniemy, aby ludzie, którzy tu przyjdą, dążyli do nieba – zaznaczają właściciele. W planach działalności jest m.in. zorganizowanie ogródka na zewnątrz lokalu. M. Wieliczko chce również zapraszać osoby, które są ewangelizatorami w naszym kraju, np. W. Wilka, Deborę Sianożęcką czy Jana Budziaszka.

Uroczyste otwarcie kawiarni Niebo w mieście, mieszczącej się przy ul. Pocztowej 16, odbyło się 3 marca.

JS