Niech żyje Polska i Podlasie!
Uroczystości związane z 97 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem dziekana dekanatu Biała Podlaska - Południe ks. kan. Andrzeja Biernata. Eucharystię koncelebrowali także wszyscy bialscy proboszczowie. Słowo Boże wygłosił ks. kan. Marian Daniluk, dziekan dekanatu Biała Podlaska - Północ. Nawiązując do obecnej sytuacji politycznej w naszej ojczyźnie, mówił: - Zdaje się, że teraz przyszedł czas na zmianę i na odnowę, by wreszcie nie szargano świętości. Trzeba odnowić ziemię. Z woli Bożej posiada ją każdy naród.
Trzeba jej bronić. Nie wolno jej sprzedawać. Panowie parlamentarzyści, ojczyzna wam tego nie wybaczy, jeżeli nie obronicie polskiej ziemi, w którą wsiąkło tyle krwi, pracy, potu i miłości do niej. Naród ma prawo do ziemi, bo tylko tu może rozwijać się rodzina. Ona musi mieć swoje miejsce. Poza Polską wszędzie będzie obca, wszędzie nie będzie u siebie, nawet gdyby żyła w luksusach. Polska rodzina ma swoje miejsce w Polsce, a nie w Londynie!
Wielkie wyróżnienie
Po Mszy św. przedstawiciele władz, miejskich instytucji, szkół i stowarzyszeń w uroczystym przemarszu udali się na pl. Wolności. Po przemówieniu prezydenta Dariusza Stefaniuka delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Orła Niepodległości.
– Dzisiejszy dzień jest szczególny dla wszystkich Polaków. Dla nas – bialczan – ma podwójne znaczenie. Świętujemy nie tylko odzyskanie niepodległości, ale także 490 rocznicę nadania praw miejskich. Dziś na moje zaproszenie przybędzie do nas Prezydent Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Andrzej Duda. Myślę, że będzie to wyróżnienie dla nas wszystkich. Prezydent otrzymał zaproszenia z kilkuset miast, ale wybrał nasze. Swój przyjazd zapowiedziało 60 dziennikarzy. Będą obecne wszystkie stacje telewizyjne, pokażmy więc całej Polsce, jak Podlasie potrafi świętować niepodległość – wzywał D. Stefaniuk.
Stary – nowy orzeł
Rzeźba Orła Niepodległości pojawiła się na pl. Wolności w latach 60. Do tej pory była nieco schowana w ozdobnych krzewach. Teraz stanęła na otwartej przestrzeni. Na cokole widnieje napis: „Niepodległej”. Jak powiedział prezydent miasta, od 11 listopada 2015 r. w rocznicę odzyskania niepodległości kwiaty będą składane właśnie w tym miejscu. Do tej pory wiązanki zostawiano przy miejscu straceń.
– Prawdopodobnie wykonał go bialski cech rzemiosł. Niektórzy zastanawiali się, czy nie postawili go komuniści, ale to raczej wątpliwa teza, bo nasz orzeł ma koronę. Była to oddolna inicjatywa mieszkańców miasta – tłumaczy włodarz.
Szanse na rozwój
Druga część obchodów odbyła się w godzinach wieczornych. Prezydent Andrzej Duda najpierw odsłonił nazwę nowego ronda, które od niedawna nosi imię I Brygady Komendanta Marszałka Piłsudskiego. Witały go tam rzesze bialczan. Potem udał się na pl. Wolności, gdzie trwał już koncert pieśni patriotycznej. Słowem, które najczęściej padało z ust prezydenta RP, było „dziękuję”. Powitało go morze biało-czerwonych flag i chorągiewek. W spotkaniu wzięło udział około 10 tys. osób. A. Duda mówił, że odsłonięcie ronda z taką nazwą jest dla niego zaszczytem, ponieważ sam w dzieciństwie i młodości należał do drużyny harcerskiej noszącej imię legionistów. Dziękował za obecność, za śpiew patriotycznych pieśni i za poparcie.
– Wierzę głęboko, że wraz z nowym rządem będę mógł przyczynić się do naprawy Rzeczpospolitej, do tego, byście także tutaj, w Białej Podlaskiej, na wschodniej części Polski, na Podlasiu i w innych miejscach, zobaczyli, że można realizować zrównoważony rozwój państwa (…), że potencjał, jaki tutaj macie, i to nie tylko w swoich sercach, bo ten jest i zawsze był, ale także ten infrastrukturalny – myślę tu choćby o lotnisku – był wykorzystany dla rozwoju, dla tego, by ludziom żyło się lepiej, żeby byli zamożniejsi i mieli większe szanse. Oczywiście nie wszystko uda się zrealizować od razu (…), ale wierzę w to głęboko, że jesteśmy gotowi i że nawet jeśli trzeba będzie ponieść trud i nawet jeśli to będzie trwało, a będzie trwało, jesteśmy w stanie osiągnąć sukces – mówił A. Duda.
Michał Archanioł i szabla
Słowa prezydenta były nagradzane gromkimi oklaskami. Największy aplauz zdobyło jednak to stwierdzenie:
– Wierzę w to, że z czasem będziemy mieli Polskę uczciwą i sprawiedliwą, gdzie uczciwych i rzetelnych ludzi się nagradza, a surowo karani są ci, którzy niszczą tkankę społeczną, szkodzą społeczeństwu i korzystają z okazji, by złamać prawo. Wierzę, że prawo w Polsce będzie wreszcie przestrzegane a wymiar sprawiedliwości będzie taki, jaki powinien być w praworządnym państwie. Mamy wielką szansę, musimy ją wykorzystać i to jest nasze wielkie zadanie na najbliższe lata. Proszę państwa o wsparcie. Razem jesteśmy stanie podołać wszystkim tym zadaniom.
Potem prezydent w otoczeniu dzieci wziął udział we wspólnym śpiewie kilku pieśni patriotycznych. Na koniec od władz miasta otrzymał figurkę św. Michała Archanioła, a od uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 4 noszącego imię Marszałka Józefa Piłsudskiego – pamiątkową szablę. Nie obyło się bez okrzyków „Dziękujemy” i odśpiewania „Sto lat!”.
– Niech żyje Biała Podlaska, niech żyje Podlasie, niech żyje cała Polska. To ja wam dziękuję, w imieniu Rzeczypospolitej, jako prezydent i w swoim, jako Andrzej Duda – powiedział z uśmiechem Prezydent RP.
Na koniec warto wspomnieć, że podczas koncertu zaśpiewali: chór Camerata z IV LO im. S. Staszica, nauczyciel z PG nr. 4 Bartosz Prokop, zespół Brevis oraz soliści z bialskich szkół i laureaci konkursu piosenki patriotycznej.
AWAW