Rozmaitości
Źródło: JAG
Źródło: JAG

Niecodzienna lekcja historii

Tegoroczny piknik historyczny upamiętniał ważne wydarzenia z dziejów naszego kraju i regionu w 100-lecie odzyskania niepodległości.

Imprezę, za którą od początku stoi Galeria Siedlce, zorganizowano po raz piąty. Także tym razem nie zabrakło chętnych do podziwiania rekonstrukcji historycznej, której nadano tytuł „Polskie Drogi Do Niepodległości”. Przez cały dzień można było podziwiać sprzęt i wyposażenie wojskowe, stroje, które przygotowały grupy rekonstrukcyjne, a także pokazy musztry. W specjalnych stanowiskach historycznych, które zlokalizowano na placu Bankowym, prezentowano polskie organizacje młodzieżowe z okresu 1900-1918 biorące udział w walkach o niepodległość i kształt granic Polski.

Głównym punktem programu – jak co roku – były efektowne rekonstrukcje historycznych wydarzeń.: „Wycofywanie się oddziałów pruskich, Siedlce 1918” oraz „Walka o granice wschodnie, Przemyśl 1918”, podczas których profesjonalna grupa historyczno-edukacyjna Szare Szeregi zobrazowała wycofywanie się wojsk pruskich z Siedlec w 1918 r. Widzowie przez chwilę mogli poczuć się, jak siedlczanie z czasów pierwszej połowy XX w. By wszystko miało jak najbardziej realny charakter, w inscenizacjach wykorzystano historyczny sprzęt, pojazdy oraz uzbrojenie. Natomiast podczas warsztatów każdy mógł przyłączyć się do szycia kotylionów i opasek ze Lwowa z pododdziałami Józefa Bema i Cytadeli.

JAG