Kultura

Niedaleko, a ciekawie

Ukazał się piąty tom przewodnika z cyklu „Z Drozdem i Zbirkiem…”. Tym razem autorzy - ks. kan. Henryk Drozd i Mirosław Andrzejewski - zapraszają do Wodyń i w ich okolice.

Tytuł książeczki „Z Drozdem i Zbirkiem w krainie Nocy i Dni”, nawiązuje do filmu Jerzego Antczaka, którego znacząca część kadrów była nagrywana właśnie w Seroczynie i w Wodyniach. To właśnie te tereny stały się serbinowskimi polami, a wielu mieszkańców jako statyści wystąpiło w adaptacji powieści Marii Dąbrowskiej. Ale nie tylko o kulisach powstawania „Nocy i dni” przeczytamy w przewodniku Drozda i Zbirka.

Autorzy zabierają czytelnika na wycieczkę po starych dworach w Szostku, Kamieńcu, Nowinach. Zachęcają do zapoznania się z historią świątyń w Seroczynie, Wodyniach czy Rudzie Wolińskiej. Przybliżają również ciekawe postacie. Jedną z nich jest Jan Filip Carossi, który należał do grona największych naukowców pracujących na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wykonywał dla niego prace związane z geologią i górnictwem. Był także oficerem pod komendą hetmana Michała Ogińskiego, męża właścicielki Siedlec księżnej Aleksandry z Czartoryskich.Po ślubie J. F. Carossi zamieszkał we wsi Sosnowe niedaleko Siedlec, zmarł w Woli Wodyńskiej i pochowany został na cmentarzu w podsiedleckich Wodyniach. Potomkowie Jana Filipa zapisali się w historii Polski jako znani ziemianie, filantropi, naukowcy i artyści. Byli wśród nich także powstańcy i podróżnicy. ...

DY

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł