Sport
Nieplanowany awans

Nieplanowany awans

Klub ze Skórca mimo, że nie planował awansował do IV ligi. Przed rozgrywkami sezonu 2012/13 nie zakładaliśmy zajęcia I pozycji w siedleckiej klasie okręgowej i tym samym uzyskania awansu do IV ligi.

Naszym celem było uplasowanie się w czołówce – stwierdza trener Naprzodu Skórzec Marcin Tomaszewski. Zespół z pod siedleckiego Skórca okazał się jednak zdecydowanie najlepszy w siedleckiej okręgówce w minionym sezonie. Naprzód zdobył w 30 meczach 74 punkty na 90 możliwych i wyprzedził drugą w tabeli Mazovię Mińsk Maz. aż 10 punktów wygrywając 23 spotkania, 5 remisując i tylko 2 przegrywając. Drużyna ze Skórca miała też imponujący bilans bramkowy 101-21. Przed rozgrywkami wydawało się, że głównym faworytem będzie  spadkowicz z IV ligi Podlasie Sokołów Podl. Jednak klub z Sokołowa Podlaskiego przeżywający kłopoty organizacyjne tak na dobrą sprawę nie podął walki o zajęcie I miejsca premiowanego bezpośrednim awansem. Zespół trenera Marcina Tomaszewskiego objął przodownictwo w ligowej tabeli w II kolejce po efektownym zwycięstwie na LKS Ostrówek 13:2 i nie oddał fotela lidera do końca rozgrywek.

Głównie zespół

Trener Naprzodu zapytany co stanowiło siłę zespołu w minionych rozgrywkach ocenia jednoznacznie – przede wszystkim stanowiliśmy zespół złożony z młodych piłkarzy i kilku bardziej doświadczonych. Grali głównie piłkarze ze Skórca  ale mieliśmy też zawodników, którzy mieli za sobą grę w Pogoni Siedlce. Zespołowość, dobre przygotowanie motoryczne to z jednej strony, a z drugiej taktyka polegająca na szczelnej obronie i szybkich kontrach po odbiorze piłki. To były nasze atuty w nie najsilniejszej umówmy się siedleckiej okręgówce – dodaje.  W zespołach klas niższych w tym okręgowej nie jest łatwo stworzyć odpowiedni zespół. Piłkarze ze Skórca tak jak i ich koledzy z innych klubów pracują i uczą się zwykle poza swoimi miejscami zamieszkania. To sprawia kłopoty głównie natury organizacyjnej z przeprowadzeniem zajęć szkoleniowych. Piłkarze Naprzodu mieli kolejny  kłopot wynikający z braku oświetlonego boiska. Stąd drużyna korzystała w okresie jesienno-zimowym z gościności jednego z siedleckich orlików przy popularnej kolejówce. Trenowaliśmy wieczorami ok. godz. 20  3/ 4 razy tygodniowo, a na zajęciach pojawiało się przeważnie 16/17 zawodników. Chłopakom nie brakowało zaangażowania i ambicji. Graliśmy bez żadnych apanaży finansowych mając z klubu jedynie zapewniony sprzęt oraz zabezpieczony transport na mecze   – podsumowuje trener. Drużyna ze Skórca nie tylko tworzyła zespól ale miała też indywidualności którymi zainteresowały się kluby z wyższych lig. Dorian Zając na rundę wiosenną został transferowany do III ligowego Ursusa, a 18 letnim Piotrem Krawczykiem już od pół roku interesuje się  II ligowa siedlecka Pogoń Siedlce.

Cel utrzymanie

Naprzód Skórzec w sezonie 2010/11 występował po raz pierwszy w swojej historii w IV lidze. Niestety przygoda piłkarzy ze Skórca z tą klasa rozgrywkową trwała tylko jeden sezon. W grupie południowej IV ligi mazowieckiej Naprzód  zdobył tylko 17 punktów w 30 spotkaniach i zajmując ostatnie miejsce w tabeli pożegnał się z tą klasa rozgrywkową. Wówczas tak jak i teraz drużynę prowadzi Marcin Tomaszewski, a przed zespołem identyczny cel utrzymać się w IV lidze na następny sezon. Dwa lata temu to się nie udało czy teraz jest to realne.  Wszyscy związani z Naprzodem zdaja sobie sprawę, że nie będzie łatwo. Różnica poziomu i tym samym wymagania w porównaniu z klasą okręgową wyraźnie wzrosną. Będziemy starali się jak najlepiej  przygotować do nowego sezonu. Stąd przygotowania rozpoczęliśmy 8 lipca. Trenujemy praktycznie codziennie do tego rozgrywając spotkania sparingowe. Kadara zespołu nie ulegnie dużym zmianom. Powraca do na z Ursusa Dorian Zając prawdopodobnie pozyskamy też przynajmniej dwóch zawodników do naszego składu z zespołów okręgu siedleckiego mówi o przygotowaniach trener Tomaszewski. Obecnej pracy  towarzyszy jedno główne zadanie jak najlepiej przygotować zespół i klub do czekających rozgrywek na wyższym poziomie. Drużyna będzie chciała sprostać wymogom sportowym, a klub organizacyjnym.  Zdajemy sobie sprawę gdzie będziemy występowali i jak trudne zadanie oczekuje w IV lidze taki klub jak Naprzód – ze spokojem podchodzi do czekającego wyzwania  Marcin Tomaszewski i dodaje – będziemy starali się zaprezentować jak najlepiej na miarę naszych możliwości, a co z tego wyjdzie to zobaczymy. Zagramy w grupie północnej IV ligi mazowieckiej , która według oceny wielu obserwatorów jest słabsza od południowej. Piłkarze już zacierają ręce przed ligowymi rozgrywkami , a szczególnie motywująca jest dla nich konfrontacja z Polonią Warszawa, która jak wiemy grała w poprzednim sezonie w Ekstraklasie ale ze względu na nieotrzymanie licencji w innym usytuowaniu formalnym zagra w IV lidze. Gra w IV lidze to także większe wydatki finansowe i tu klub liczy na pomoc swojego głównego sponsora Urządu Gminy. Potrzebne zatem będą większe środki ale ich wydanie na pewno przysłuży się rozwojowi klubu , a także promocji gminy Skórzec.              

Kadra zespołu, która wywalczyła awans:

Bramkarze: Marcin Adamiak  (ur. 06.02.92), Wojciech Jajszczak (09.02.81 runda jesienna, potem Olimpia Latowicz), Paweł Krawczyk (11.06.93).
Obrońcy: Tomasz Lipiński (28.08.89, wiosna, wcześniej Pogoń II Siedlce), Marcin Olszewski (21.10.89), Piotr Olszewski (02.07.81), Maciej Strupiechowski (30.05.88, ), Arkadiusz Sulej (02.05.94, jesień), Damian Świątek (08.12.91), Kamil Wereda (02.10.86, jesień, potem kontuzja).
Pomocnicy: Kamil Cabaj (27.01.92), Radosław Całka (27.03.92), Damian Chłopek (25.11.95), Karol Chojecki (13.01.91), Grzegorz Iskra (22.11.85), Paweł Kiełczykowski (15.07.95),  Mariusz Olszewski (15.03.84), Dominik Potera (11.02.93, jesień), Grzegorz Potera (13.01.92, jesień), Łukasz Pucyk (05.02.90, wiosna, wcześniej Pogoń II Siedlce), Jakub Szymczyk (19.01.89).
Napastnicy:  Piotr Krawczyk (29.12.94), Piotr Skóra (27.12.87), Jakub Strojek (30.01.85, wiosna, wcześniej Wektra Zbuczyn), Tomasz Wereda (30.12.86, wiosna, wznowił treningi), Dorian Zając (26.01.92, jesień, potem Ursus Warszawa).
Najlepsi strzelcy: Piotr Krawczyk – 22  bramki, Dorian Zając – 21 bramek

Andrzej Materski