Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Niespodziewane owoce

2 lipca w sanktuarium Matki Bożej w Kodniu odbędzie się Diecezjalny Dzień Chorych. Ojcowie oblaci zapraszają do wspólnej modlitwy i czuwania razem z Maryją i znakami zbawienia.

Uroczystość zbiega się z liturgicznym wspomnieniem Matki Bożej Kodeńskiej. Lipcowy odpust, organizowany od 84 lat, jest pierwszym z serii dużych odpustów i co roku gromadzi kilka tysięcy osób. O początki tej tradycji zapytaliśmy ojców oblatów. Trzeba było zajrzeć do archiwum… - Mam przed sobą kronikę z 1927 r. Widnieje na niej napis: „Kodeks historicus Koden”. Udało się znaleźć nam wpis z 1934 r., sporządzony przez ówczesnego superiora o. Franciszka Kowalskiego. Czytamy tam m.in.: Zrobiłem porządek, ogłosiłem odpusty chorych na 2 lipca, matek z dziećmi na 16 lipca (…). Tymczasem były już rozesłane zaproszenia na odpust chorych dla księży proboszczów, których prosiłem o podanie liczby chorych, którzy chcą przybyć do Kodnia.

Spodziewałem się, że początek będzie skromny, przyjedzie może 20, najwyżej 50 chorych i chyba kilkaset innych pielgrzymów. Jakież było nasze zdziwienie, gdy już w sobotę 30 czerwca, o 7.00 rano, dziewięć furmanek przywiozło 40 chorych z samego Parczewa” – cytuje o. Mateusz Pawłowski, rzecznik prasowy sanktuarium. – „Wieczorem o. Wiśniewski wygłosił do nich i do licznie już zgromadzonych innych pielgrzymów pierwsze kazanie. 1 lipca, w niedzielę, kazanie o 7.00 głosił o. Kowalski, o 8.00 o. Koppe, na sumie o. Cieślak. Uroczyste nieszpory były z kazaniem o. Koppego. Nasze zdziwienie rośnie, pielgrzymi przychodzą bez przerwy, przywożą licznie chorych. 2 lipca przeszło 500 chorych przybyło z Białej, brat Czesław Domański udzielił aż 262 porad, niezastąpiony ks. Marceli Wais z Nepel chodził wśród chorych w białym kostiumie pielęgniarskim (…). Ks. biskup żegnał monstrancją klęczące lub siedzące przed nim grupy, za biskupem postępowali kapłani, którzy wkładali ręce na głowy chorych. Komunii św. wydaliśmy blisko 4 tys., musieliśmy łamać 1,6 tys. komunikantów. Ten pierwszy odpust chorych miał naprawdę niespodziewane powodzenie. Panie gotowały zupę i kawę dla chorych”.

 

Odpust oblacko-diecezjalny

Diecezjalny Dzień Chorych został ustanowiony przez bp. Jana Mazura. ...

AWAW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł