Kościół
Źródło: ARCHWIUM
Źródło: ARCHWIUM

Niestrudzony misjonarz i spowiednik królowej

24 października obchodzimy wspomnienie św. Antoniego Marii Klareta założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Niepokalanego Serca Maryi, których popularnie nazywa się klaretynami, oraz żeńskiej odmiany tegoż zgromadzenia, czyli klaretynek. Z życiorysem świętego warto zapoznać się tym bardziej, że w ostatniej dekadzie października rozpocznie się Tydzień Misyjny.

Antoni urodził się 23 grudnia 1807 r. w Sallent niedaleko Barcelony. Na chrzcie nadano mu imiona: Antoni, Jan, Adiutor. Już w wieku 11 lat rozpoczął naukę w szkole średniej humanistycznej, niestety musiał przezwać naukę i udać się do swego rodzinnego domu, by pomagać ojcu zajmującemu się tkactwem. Gdy miał około 18 lat, udał się do Barcelony, aby doskonalić swoje zawodowe umiejętności oraz równocześnie uczyć się fachu drukarza. Jednak nie były to jedyne zajęcia młodego Antoniego – w wolnym czasie uczył się języka francuskiego oraz łacińskiego.

Mimo młodego wieku dużo myślał o tym, aby swoje życie poświęcić Bogu. I, mimo że pochodził z niezamożnej rodziny, w 1829 r. wstąpił do seminarium, a 6 lat później przyjął święcenia kapłańskie. ...

Magdalena Szewczuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł