Aktualności
Niewielkie, ale ważne inwestycje

Niewielkie, ale ważne inwestycje

Za pieniądze przeznaczone przez samorząd województwa mazowieckiego na aktywizację sołectw udaje się nie tylko tworzyć nowe i doposażać już istniejące miejsca rekreacyjne, ale też realizować inne, ważne dla sołeckich społeczności przedsięwzięcia.

Dzięki tym środkom Podebłocie, Ruda, Więcków, Wola Korycka Dolna oraz Żabianka wybudowały place zabaw i wyremontowały świetlice. Koszt każdego zadania wyniósł w granicach 20 tys. zł. Z tej kwoty połowę kosztów finansowała dotacja z urzędu marszałkowskiego, a do pokrycia drugiej części ze środków własnych zobowiązały się samorządy.

 

Sołtys pomyślał o dzieciach

Ruda doczekała się pierwszego w okolicy placu zabaw z podwójna huśtawką, karuzela tarczową, zestawem zabawowym ze zjeżdżalna oraz bujakiem. – Czegoś takiego u nas jeszcze nie było – mówi sołtys Tomasz Cieślak, inicjator inwestycji, która powstała z myślą o najmłodszych mieszkańcach wsi. Urządzenia stanęły na prywatnym placu jednego z mieszkańców, który zgodził się na jego wydzierżawienie, jednak sołtys już myśli nad pozyskaniem terenu wspólnotowego. – Mamy miejsce, ale musimy je przejąć na własność gminy. Wtedy postaramy się przenieść tam kupione zabawki, a nawet dokupimy kolejne – zapewnia T. Cieślak.

Natomiast w Podebłociu zakupiono huśtawkę sprężynową, mostek łańcuchowy oraz kolejkę linową (tyrolka).

 

Świetlice po liftingu

Przy pomocy środków z urzędu marszałkowskiego na aktywizację sołectw odnowiono też świetlice.

W Żabiance został wykonany remont, który objął m.in.: malowanie ścian i sufitów oraz położenie na ścianach mozaiki w formie lamperii. Z kolei w Więckowie doposażono łazienkę, kupiono witrynę chłodniczą, metalowe stoły do kuchni, a także stół do tenisa stołowego i orbitrek. – W zimowe wieczory sprzęt sportowy sprawdzi się idealnie – mówi przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Hanna Sadura.

Z kolei Wola Korycka Dolna postawiła na uporządkowanie terenu przed świetlicą: wyrównano teren, posiano trawę, posadzono tuje. – Plac wygląda naprawdę estetycznie. To zupełnie inne miejsce niż wcześniej – podkreśla przewodnicząca KGW Renata Prządka.

Tomasz Kępka