Niosą radość, nadzieję, dobro…
Stowarzyszenie działa od 2007 r. Od tego czasu ugruntował się w mieście wolontariat szkolny, akcyjny, nauczycielski, a także polegający na wspieraniu organizacji pozarządowych. Celem działania Centrum Wolontariatu jest promocja idei wolontariatu, obalanie mitów na jego temat oraz propagowanie działań wolontarystycznych. Obchody zorganizowane w sali Szkoły Podstawowej nr 3 zainaugurowała minuta ciszy celem uczczenia pamięci zmarłego 1 grudnia o. Józefa Gołębiowskiego, paulina posługującego w parafii pw. św. Ludwika, kapelana w szpitalu i hospicjum.
Następnie głos zabrała Krystyna Kończal, prezes zarządu stowarzyszenia Centrum Wolontariatu. W wystąpieniu przyznała m.in., że w dzisiejszym świecie nie jest łatwo być wolontariuszem. – Dużo mówi się o złej woli, obojętności, egoizmie, zamknięciu na innych. A jednak, mimo tych przygnębiających i pesymistycznych opinii, znajdujemy niezbite dowody świadczące o tym, że tuż obok, w naszym środowisku, działają wspaniali ludzie – mówiła. – Wolontariusze to bardzo odpowiedzialni młodzi ludzie o różnorodnych zainteresowaniach, niemający zbyt wiele wolnego czasu, a mimo to osiągający wspaniałe wyniki w nauce. Dzięki nim spełniają się marzenia innych o tolerancji, integracji i zrozumieniu. Niosą pomoc, radość, nadzieję, dobro, nie żądając niczego w zamian – dodała.
Słowa wdzięczności pod adresem młodych zaangażowanych wyraził także gospodarz miejsca – dyrektor SP nr 3 Janusz Korneluk. Przypomniał, iż jako placówka byli poniekąd pionierami w dziedzinie szkolnego wolontariatu. – Kuratorium oświaty wyrażało zdziwienie wobec faktu, że rozwija się u nas wolontariat hospicyjny. Patrząc dziś na naszych absolwentów, można stwierdzić, że ta praca nie poszła na marne – zaznaczył.
– Mam świadomość, że przy organizacji różnych imprez czy uroczystości jest wielu wolontariuszy. Nieraz brakuje czasu na to, aby się zatrzymać, porozmawiać, podziękować… – wtórował przedmówcom wicestarosta Adam Panasiuk. – Cieszę się, że w świecie, gdzie rządzą wartości materialne, jest tak wielu ludzi, którzy odsuwają materializm na bok i potrafią robić coś razem.
W trakcie spotkania młodzież pod kierunkiem Elżbiety Radczuk przekazała zebranym drobne upominki, tzw. iskierki dobra.
Docenione za zaangażowanie
Podczas uroczystości godność członka honorowego włodawskiego Centrum Wolontariatu otrzymała Halina Pytko. – Była wśród członków – założycieli stowarzyszenia. Od początku wprowadzała nas w tajniki wolontariatu nauczycielskiego, którego pozostawała koordynatorem do 2013 r. – mówiła o uhonorowanej K. Kończal. – Pani Halina jest inicjatorką działań wolontarystycznych na rzecz pomocy uczniom włodawskich szkół. Od 2005 r., tj. zanim jeszcze powstało stowarzyszenie Centrum Wolontariatu, H. Pytko pozyskała salki starej plebanii i przystosowała je do potrzeb prowadzenia dodatkowych zajęć, m.in. bezpłatnych korepetycji – opowiadała. W 2009 r., w ramach dziesiątej edycji gali Centrum Wolontariatu w Lublinie, H. Pytko otrzymała wyróżnienie w kategorii „edukacja”. W 2011 r., podczas uroczystości z okazji dnia wolontariusza we Włodawie, odebrała tytuł przyjaciela wolontariatu. – Pani Halina nadal realizuje działania wolontaryjne, np. pomagając rodzinie niepełnosprawnego dziecka. Chętnie służy radą, jest osobą otwartą i bardzo zacną – podsumowała K. Kończal.
Podczas uroczystości doceniono i wyróżniono również Bogusławę Górską, znaną z inicjowania i realizacji licznych akcji na rzecz dzieci. Laureatka wniosła do życia mieszkańców Włodawy m.in. pomysł „Złotówki na Gwiazdkę”. Jest też organizatorką „Nocy z Andersenem”, koordynatorką ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, organizatorką „Aktywnego podwórka” czy kina letniego i bezpłatnych ferii zimowych dla najmłodszych. B. Górska uhonorowana została wraz z mężem tytułem wolontariusza roku Lubelszczyzny (2012 r.), a także nagrodą MEN. Doczekała się też odznaczenia przez Fundację ABC XXI w. Ponadto jest laureatką plebiscytu Włodawianin Roku 2015.
Godnością honorowego członka CW została wyróżniona również Jolanta Potapczuk, aktualnie mieszkająca poza Włodawą. Przez pięć lat była wiceprezesem stowarzyszenia, wykazując się głównie w akcjach na rzecz ochrony środowiska, profilaktyki oraz pomocy uczniom mającym problemy w nauce.
Wyróżnione zostały także koordynatorki szkolnych kół wolontariatu.
K. Kończal, przekazując licznie zebranym uczniom ze szkolnych kół wolontariatu i Caritas opaski odblaskowe z napisem „Wolontariat jest dobry”, mówiła: – Bądźcie na co dzień takim odblaskiem bezinteresowności i uczciwości. Niech odbija się od was i promienieje na innych blask miłości bliźniego.
Zwieńczeniem obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza we Włodawie była Msza św. w kościele pw. św. Ludwika.
JS