Aktualności
Noc Muzeów

Noc Muzeów

W sobotę 30 kwietnia, o 16.00, w gmachu i na parkingu przed Muzeum Regionalnym w Łukowie odbędzie się kolejna po dwuletniej przerwie Noc Muzeów.

Muzeum Regionalne w Łukowie oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zapraszają wszystkich mieszkańców miasta i ziemi łukowskiej oraz turystów na kolejną edycję Międzynarodowej Nocy Muzeów. Wydarzenie ph. ,,Fortuna kołem się toczy, jest zatem cyklistą” odbędzie się w sobotę 30 kwietnia. Początek imprezy o 16.00.

Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 1997 r. w Berlinie. Cieszyła się dużym powodzeniem, więc podobne imprezy zaczęły powstawać w innych europejskich miastach. W Polsce Noc Muzeów po raz pierwszy miała miejsce w poznańskim Muzeum Narodowym w 2003 r., rok później wystartowała w Warszawie. W tym roku po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią impreza w Łukowie odbędzie się po raz 11. Dodatkowe atrakcje przygotowane przez organizatorów urozmaicą codzienną ofertę wystawienniczą. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia będzie ,,rower” oraz inscenizacja nawiązująca do czasów H. Sienkiewicza, który należał do Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

Szczegółowy program imprezy:

  • Uroczyste otwarcie imprezy oraz podsumowanie konkursu plastycznego pt. ,,Okładka dzieła Henryka Sienkiewicza w mojej wyobraźni” – początek o 16.00.
  • Wystawa zabytkowych przedwojennych oraz współczesnych rowerów przygotowana przez prywatne mobilne muzeum rowerów, Andrzeja Zdrojewskiego i przyjaciół oraz stowarzyszenie ,,Rowerowy Łuków” – od 16.00 do 22.00.
  • Konkurs sprawnościowy z nagrodami dla dzieci i młodzieży pt. ,,Bezpiecznie jeżdżę na rowerze” przeprowadzony przez wydział ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łukowie na parkingu starostwa powiatowego (organizatorzy zapewniają rowery do przeprowadzenia konkursu, tor można przejechać również swoim jednośladem, dodatkowo każdy uczestnik otrzyma kamizelkę odblaskową) – początek o 16.30.
  • Konkurs łukowskich kolorowanek dla dzieci z nagrodami – początek o 16.30.
  • Pokaz przedwojennej mody w wykonaniu grupy artystycznej ,,Retro Dziewczyny Lublin” (trzy wejścia: stroje dzienne, stroje motocyklowe, stroje wieczorowe) – początek o 16.30.
  • znakowanie rowerów oraz pokaz sprzętu policyjnego przez KPP w Łukowie – początek o 16.30.
  • Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu ratowników medycznych SP ZOZ w Łukowie – początek o 16.30.
  • kiermasz rowerów, części i akcesoriów rowerowych (sklep rowerowy ,,ABC Rowery”)
  • wata cukrowa oraz popcorn
  • zwiedzanie wystaw muzealnych, w tym ekspozycji czasowej ,,Henryk Sienkiewicz znowu w Łukowie” – 16.00 – 22.00.

Patronat honorowy nad imprezą objęli marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

AW