Kościół
Źródło: XMCH
Źródło: XMCH

Nomini Tuo da gloriam

W sobotę, 6 kwietnia, ks. prałat Piotr Sawczuk przyjął w siedleckiej katedrze święcenia biskupie. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, który był głównym szafarzem święceń. Eucharystię koncelebrowali biskupi współkonsekratorzy: abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce i bp Henryk Tomasik - biskup radomski, biskupi goście oraz zaproszeni kapłani.

Uroczystości rozpoczęły się o 11.00, kiedy to księża biskupi i księża koncelebransi wyruszyli w procesji liturgicznej z Centrum Charytatywno-Duszpasterskiego do katedry. Kościół katedralny był wypełniony wiernymi, którzy przybyli z całej diecezji, szczególnie licznie z Kornicy – rodzinnej parafii biskupa nominata. Nie zabrakło także gości spoza diecezji. Eucharystię koncelebrowało ok. 20 biskupów z całej Polski oraz ok. 100 kapłanów; oprócz tego wielu duchownych uczestniczyło we Mszy św. Wzięli w niej także udział przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, osoby konsekrowane, w tym siostry loretanki, którym biskup elekt posługiwał przez sześć lat jako kapelan w czasie studiów w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

O istocie biskupiej posługi

Obrzęd święceń rozpoczął się po Ewangelii śpiewem hymnu do Ducha Świętego. Kapłani asystujący biskupowi nominatowi: ks. prałat Mieczysław Głowacki oraz ks. kan. Grzegorz Kamiński przyprowadzili go do głównego szafarza święceń. Następnie ks. prałat M. Głowacki poprosił o udzielenie elektowi sakry biskupiej, po czym abp Celestino Migliore odczytał bullę nominacyjną Ojca Świętego Benedykta XVI.

W homilii pasterz Kościoła siedleckiego nawiązał do istoty posługiwania biskupiego we współczesnym Kościele i świecie.

– Przeżywamy wielką uroczystość i aby ją pełniej zrozumieć, wniknijmy w liturgię słowa – mówił w homilii bp Zbigniew Kiernikowski. ...

ks. Michał Chromiński

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł