Rozmaitości
Nowa instytucja, stare zadania

Nowa instytucja, stare zadania

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, 1 września powstanie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który będzie łączył część zadań Agencji Rynku Rolnego (ARR) i Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), które z końcem sierpnia przestaną istnieć.

Wprowadzenie zmian ma na celu zmniejszenie liczby instytucji, ograniczenie kosztów ich funkcjonowania oraz poprawę jakości obsługi beneficjentów i kontrahentów. KOWR będzie miał wyodrębnione jednostki organizacyjne: centralę oraz oddziały terenowe w każdym województwie.

Skupienie natomiast zadań płatniczych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która posiada oddziały regionalne w każdym województwie, a w powiatach swoje biura, ułatwi rolnikom sięganie po pomoc finansową.

 

Kompetencje KOWR

Zadaniami KOWR, które zostaną przeniesione z ANR, będzie gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – na dotychczasowych zasadach.

W kompetencji KOWR będzie wydawanie decyzji administracyjnych dotyczących prywatnego obrotu gruntami rolnymi, udzielanie bezzwrotnej pomocy finansowej na utrzymanie infrastruktury na terenach wiejskich, współpraca z samorządami w zakresie nieodpłatnego przekazywania gruntów. KOWR będzie również sprawował nadzór właścicielski nad działalnością 41 spółek hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Dodatkowo, w gestii tej instytucji będą: kontrola pisemnych umów, dopłaty do prywatnego przechowywania oraz interwencyjnych zakupów i sprzedaży produktów rolnych na poszczególnych rynkach (w tym masła, odtłuszczonego mleka w proszku, zbóż i mięsa), handel zagraniczny, energia odnawialna w rolnictwie, wspieranie działań promocyjnych i informacyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych i żywnościowych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, administrowanie potencjałem produkcyjnym winorośli i wina, monitoring rynku cukru, Fundusze Promocji, systemy jakości, wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym, realizacja programu dla szkół, wsparcie dla pszczelarzy, które do tej pory realizowała ARR.

 

Nowości w ARMiR

Dotychczasowe zadania płatnicze ARR będą realizowane przez ARMiR. Stanie się ona jedyną agencją płatniczą dla WPR UE w Polsce. W jej Oddziałach Regionalnych obsługiwane będą instrumenty finansowe: Pakiet Hogana – nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów mleka, a także dla rolników z innych sektorów hodowlanych, wsparcie dla producentów owoców i warzyw związane z embargiem, tymczasowa nadzwyczajna pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych. Dodatkowo ARMiR będzie wykonywać zadania związane z uznaniem grup i organizacji producentów oraz ich zrzeszeń w sektorach: owoców i warzyw, mleka i innych, grup i producentów rolnych i ich związków. Oddziały Regionalne ARiMR będą także obsługiwały wsparcie na dofinansowanie funduszu operacyjnego uznanych organizacji producentów owoców i warzyw. Centrala ARiMR będzie zajmowała się administrowaniem rozdysponowania owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży. 

LA