Diecezja
Źródło: XMCZ
Źródło: XMCZ

Nowa perspektywa życia

We wtorek, 6 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski przewodniczył uroczystej sumie odpustowej w kolegiacie garwolińskiej. Podczas Eucharystii miała miejsce instalacja nowego kanonika kapituły garwolińskiej ks. Leszka Paszkiewicza.

W homilii pasterz Kościoła siedleckiego wyjaśnił sens tajemnicy Przemienienia Pańskiego. – Święto Przemienienia Pańskiego wprowadza nas w tajemnicę, której do końca nie potrafimy zrozumieć. Przemienienie jest dane nam wierzącym nie po to, byśmy szukali cudowności w naszym życiu i pocieszenia, lecz jest dane nam po to, abyśmy prze wiarę w Jezusa weszli w prawdę naszego życia – aż do końca, aż do wymiaru śmiertelności i krzyża, i tym się nie gorszyli, lecz umierając dla siebie na wzór Jezusa Chrystusa, wiedli życie przemienione, czyli życie dzieci Bożych – nauczał biskup. – Pan Jezus nie przyszedł tylko po to, by nas pocieszyć, lecz otworzyć przed nami perspektywę życia, byśmy nie zadowalali się łatwym pocieszeniem. Bóg pragnie, byśmy mieli właściwą koncepcję życia. Zapowiada to wizja proroka Daniela: „Oto na obłokach nieba przybywa jakby Syn Człowieczy. Podchodzi do Przedwiecznego i wprowadzają Go przed Niego. Powierzono Mu panowanie, chwałę i władzę królewską, a służyły Mu wszystkie narody, ludy i języki. Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie”. Przemienienie Pańskie daje nam pewność, że jest jeden Pan i Bóg, który na skutek grzechu człowieka przeprowadza nas przez doświadczenie krzyża. W ten sposób wprowadza nas w tajemnicę Syna Człowieczego, byśmy wiedzieli dokąd zmierzamy i jaki jest sens naszego życia – kontynuował biskup siedlecki. – Królowanie Syna Człowieczego, jak zapowiedział prorok Daniel, nie przeminie i nie ulegnie zagładzie, ponieważ Jezus przyjął krzyż i objawił moc życia silniejszego niż śmierć. Chwila, którą przeżyli apostołowie na górze Tabor była tylko chwilą, później musieli przeżyć ukrzyżowanie Jezusa. Dlatego św. Piotr wyzna w swoim liście: „Mamy mocniejszą, prorocką mowę, a dobrze zrobicie, jeżeli będziecie przy niej trwali jak przy lampie, która świeci w ciemnym miejscu, aż dzień zaświta, a gwiazda poranna wzejdzie w waszych sercach”. Ta prorocka mowa to prawda o krzyżu i zmartwychwstaniu Jezusa. Wszystkie inne prawdy otrzymują sens tylko w tej prawdzie. Gromadzimy się w tej kolegiacie, by poznać moc i przychodzenie naszego Pana Jezusa Chrystusa. Oby dokonała się w naszych sercach taka przemiana, byśmy poznali, że prawda o krzyżu Jezusa nadaje sens wszystkiemu. Drodzy kanonicy i członkowie Konwentu „Lux Christi”, w szczególny sposób jesteście zaproszeni, byście powodowali przemienienie, by jaśniało światło ze znaku krzyża, byśmy się nie zagubili w meandrach polityki, gospodarki, ale umieli przeżywać tajemnicę Jezusa Chrystusa, Syna Bożego i naszego Pana – artykułował bp Kiernikowski.

W uroczystościach odpustowych w Garwolinie, obok licznie zgromadzonych parafian, udział wzięli kanonicy kapituły garwolińskiej na czele z prepozytem ks. prałatem Ryszardem Andruszczakiem, kapłani z dekanatu garwolińskiego, członkowie Konwentu Edukacyjnego „Lux Christi”, a także przedstawiciele władz: burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski i starosta garwoliński Marek Chciałowski.

ks. Mateusz Czubak