Aktualności
Nowe inicjatywy i projekty

Nowe inicjatywy i projekty

Duszpasterze zapraszają młodych do wspólnej modlitwy i do diakonii teatralnej. Oferty są naprawdę ciekawe.

Ogromną popularnością cieszą się Nocne Czuwania Młodych w Kodniu. W programie spotkania są konferencja, Msza św., adoracja i świadectwo. Na comiesięczne czuwania zapraszani są ciekawi goście. Organizatorzy dbają, by NCM był dobrze przygotowany zarówno od strony treściowej, jak i muzycznej. – Na wrześniowe spotkanie przybyło bardzo wiele osób. Uczestników można było policzyć w setkach. Nie spodziewałem się takiej frekwencji. To dobrze świadczy o naszej inicjatywie. Wielu uczestników przybyło tu po raz pierwszy. Być może zdecydowali się na przyjazd dlatego, że na NCM nie ma już gimnazjalistów – mówi ks. Piotr Witkowicz, prefekt liceum im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach oraz główny organizator i pomysłodawca czuwań.

Młodsi do Leśnej

Na kodeńskie zjazdy zaproszeni są tylko uczniowie szkół średnich i studenci. Gimnazjaliści od obecnego roku szkolnego spotykają się w Leśnej Podlaskiej. Pierwsze czuwanie odbyło się we wrześniu. Gościem specjalnym był ks. Marek Bałwas, który od ponad dziesięciu lat porusza się na wózku inwalidzkim. Leśniańskie czuwania mają odbywać się co dwa miesiące. Na listopadowe przybędzie dziennikarz „Gościa Niedzielnego” Marcin Jakimowicz.

– Spotkania dla gimnazjalistów rozpoczynają się od 19.30, a kończą ok. 23.00. Są skondensowaną formą tego, co mamy w Kodniu. Myślę, że mogą wpisać się w przygotowanie do bierzmowania. Podział, którego dokonaliśmy wynika z … różnic pokoleniowych. Kiedyś owe różnice zaznaczały się po 25 latach. Dziś socjolodzy podkreślają, że z takimi zmianami trzeba liczyć się nawet co pięć lat. Przekonałem się o tym osobiście. Wcześniej uczyłem w gimnazjum. Niedawno przeniosłem się do szkoły średniej. Zauważyłem, że to zupełnie różne światy. Uczniowie gimnazjum mają inny język, inne potrzeby i zupełnie inne oczekiwania. Musimy to mieć na uwadze, gdy przygotowujemy dla nich jakieś inicjatywy. Z drugiej strony, starsi nie zawsze chcą się spotykać z młodszymi. Pamiętamy to przecież ze swojego doświadczenia – tłumaczy ks. Piotr.

Głosić Jezusa na scenie

Wspomina też o nowym projekcie, jakim jest młodzieżowa diakonia teatralna. Będzie to posługa w służbie nowej ewangelizacji. Granicą jest wiek – od trzeciej gimnazjum wzwyż. Przygotowaniem i okazją do sprawdzenia swoich ukrytych talentów będzie cykl czterech warsztatów. Odbędą się one w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Zajęcia poprowadzą zawodowi aktorzy – Mariusz Kozubek i Marcin Wąsowski, którzy na co dzień występują w teatrze w Gliwicach i w Lublinie. – Pan Marcin jest również członkiem dosyć popularnego kabaretu Świerszczychrząszcz. Obaj aktorzy mają wiele pomysłów na to, jak wykorzystywać grę aktorską do głoszenia zmartwychwstałego Pana. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo. Zainteresowani powinni pisać adres czuwaniekoden@op.pl. Informacje o warsztatach pojawią się na stronie NCM i na naszym profilu na facebooku. Jeśli ktoś nas „polubi”, będzie otrzymywał wszystkie informacje związane z tą diakonią – podkreśla prefekt „Królówki”. Pierwsze warsztaty odbędą się w dniach 8-11 listopada (najprawdopodobniej) w Starym Krzesku, w filii GOK Zbuczyn. W sprawie zajęć teatralnych można zgłaszać się także do swoich księży wikariuszy.

AWAW