Aktualności
Nowe nazwy ulic

Nowe nazwy ulic

Karola Lewandowskiego i Zachodnia - to nazwy nowo budowanych u w mieście. Pierwsza z nich prowadzi od ul. Piaskowej w kierunku osiedla Nowy Świat. Druga - biegnie w bok od Piasków Zamiejskich.

Patron jednej z ulic – K. Lewandowski ps. Miner – pochodził z terenów włączonych do III Rzeszy. Przed wojną dosłużył się w Wojsku Polskim stopnia kaprala. Został siłą wcielony do Wermachtu. W czasie wyzwalania Siedlec w lipcu 1944 r. dołączył do tutejszej Armii Krajowej.

K. Lewandowski odegrał ważną rolę zarówno w likwidowaniu niemieckich punktów oporu, jak i ocaleniu od wysadzenia ważnych obiektów w mieście. Dzięki niemu unieszkodliwiono ładunki wybuchowe założone podczas wycofywania się Niemców pod naporem Rosjan w gmachach: banku, starostwa, poczty przy ul. Piłsudskiego, katedry, mostów garwolińskiego i łukowskiego oraz gimnazjum im. Żółkiewskiego. Uratowano również przed zniszczeniem zabytkowy ratusz „Jacek”. Aby zapobiec ponownemu zaminowaniu obiektów, obsadzono je patrolami AK.

Nazwisko K. Lewandowskiego widnieje na tablicy przy ul. Piłsudskiego 5 upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej biorących udział w akcji „Burza”.

Więcej w papierowym wydaniu „EK”.

HAH