Sport

Nowe otwarcie

Zmiany, jakie nastąpiły po kwietniowych wyborach samorządowych w regionie, niosą nowe nadzieje na rozwój wielu aspektów życia, w tym także związanych ze sportem i kulturą fizyczną.

Wśród wielu spraw i tematów, którymi powinny się zająć nowe samorządy, są także sport i szeroko rozumiana kultura fizyczna. Doświadczenia samorządów poprzednich kadencji pokazują, że nie wszystkie w dostateczny sposób zajmowały się tym tematem.

Oczywiście mamy tu przykłady negatywne, jak też wiele pozytywnych. Źródło takich postępowań wynikało z różnych względów, m.in. poziomu zainteresowania tematem prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz samych radnych. Duży wpływ na decyzje w kwestii spraw związanych z kulturą fizyczną miało też społeczne lobby i sukcesy sportowe przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń. Nie należy również zapominać o możliwościach finansowych danych gmin i pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Patrząc z perspektywy czasu, można dojść do wniosku, że przez lata sprawy związane z tym obszarem nie były stawiane w gronie tych ważnych, którymi należy zająć się w odpowiedni sposób. Trzeba jednak dostrzec i to, że w ostatnich latach zmienia się świadomość oraz wynikające z tego nastawienie samorządów do wagi kultury fizycznej dla społeczeństwa.

 

Oparcie w społecznikach

Kluby sportowe w wielu gminach i społecznościach nie tylko gromadzą tych, którzy spełniają w nich swoje zainteresowania, rozwijają się pod względem fizycznym, tym samym pozytywnie wpływając na swoje zdrowie, ale też wypełniają funkcje społeczne. Sport jest też istotną alternatywą chroniącą przed różnymi negatywnymi zakusami, które czyhają na młodych ludzi. Ponadto wokół klubów integrują się osoby, które są ich sympatykami, co wpływa na rozwój więzów społecznych i wzajemnych relacji. Swoje zainteresowania w klubach realizują też dzieci  uprawiające ulubione dyscypliny sportu. Nie można zapominać o promocji danej społeczności poprzez udział klubów lub jego reprezentantów w rywalizacjach sportowych. Wiele lokalnych stowarzyszeń sportowych prowadzonych jest przez społeczników, którzy nie szczędzą osobistego czasu, a niekiedy też własnych pieniędzy, tym samym oddając się bez reszty zadaniu, którego się podjęli.

 

Potrzeba obiektów

Należy zauważyć, że w ostatnich latach notuje się rozwój infrastruktury sportowej na terenie poszczególnych samorządów. Jest coraz lepiej, ale w dalszym ciągu widać wiele braków pod tym względem. To nie są te czasy, kiedy wystarczyło wydzielić plac, postawić dwie bramki i boisko było gotowe. Obecnie obowiązują już inne standardy, które należy wprowadzać, budując taki czy inny obiekt sportowy. Musi tu być zachowany pragmatyzm i zdiagnozowane potrzeby danego środowiska, bo obiekt powstaje na lata. Przykładowo budując lokalne boisko piłkarskie, należy pamiętać też o zapleczu w postaci szatani, pomieszczeń administracyjnych, trybun w zależności od potrzeb czy dodatkowego boiska treningowego. Również przy realizacji boisk wielofunkcyjnych (siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, lekka atletyka) trzeba uwzględnić budowę szatni i zaplecza. Kolejny temat to sale sportowe w szkołach. Oczywiście marzeniem jest realizacja tych, które mają wymiary pozwalające rozgrywać w nich wszystkie gry zespołowe. Niestety mamy takie, gdzie brakuje około 1 m szerokości czy długości do pełnego wymiaru. Przy budowie hali powinniśmy uwzględnić jej funkcjonalność i potrzeby, jakie mogą być w niej realizowane. Tu znów się kłaniają finanse, ale lepiej poczekać i zgromadzić odpowiedni budżet na realizację, by powstał odpowiedni obiekt, a nie coś, co nie będzie w pełni funkcjonalne.

 

Programy rządowe

Rządowy program, w wyniku którego w całym kraju powstały boiska orliki, przyczynił się do rozwoju sportu i kultury fizycznej. W tym roku ruszył kolejny program na ich budowę oraz modernizację istniejących, z możliwością rozbudowy. Jest więc duża szansa dla samorządów, by pozyskać środki z budżetu państwa i rozwinąć dotychczasową infrastrukturę. Jednak program budowy orlików nie do końca rozwiązuje potrzeby klubów piłkarskich. Tu potrzebne są boiska pełnowymiarowe, ze sztuczną trawą, oświetleniem i szatniami wraz z zapleczem. Kilka lat temu w przestrzeni publicznej pojawił się projekt budowy takich obiektów w każdym powiece, a nawet gminie. Gdyby udało się ten projekt wprowadzić w życie, byłby to bardzo ważny element przyczyniający się do rozwoju kultury fizycznej w naszym kraju.

 

Zadania dla władz

Mając na względzie wszystkie wymienione aspekty, nowo wybrane władze samorządowe powinny w należyty sposób zająć się kwestiami związanymi z kulturą fizyczną. Nie może tu być spychologii, odłożenia tematu na później lub po prostu rzucenia czegoś na odczepnego. Do tematu należy podejść kompleksowo i z rozwagą, mając na uwadze dobro społeczeństwa. Wiadomo, że środki finansowe mają tu niebagatelne znaczenia, ale przy rozsądnym nastawieniu i zaangażowaniu naprawdę można wiele zrobić.

Andrzej Materski