Aktualności
Nowe programy szansą dla samorządów

Nowe programy szansą dla samorządów

W budynku włodawskiego Muzeum-Zespołu Synagogalnego odbyło się spotkanie z ministrem Michałem Cieślakiem, który odpowiada za rozwój samorządów.

Gospodarzem spotkania był starosta włodawski Andrzej Romańczuk, wśród gości znaleźli się senator Józef Zając oraz samorządowcy z powiatów włodawskiego i chełmskiego.

Minister omówił projekt Samorząd 3.0, w ramach którego do końca maja można nadsyłać propozycje zmian przepisów ograniczających rozwój lokalny. – Rozwój bez barier – takie jest główne przesłanie tych konsultacji – mówił M. Cieślak. – Chcemy, aby koncentrowały się one wokół legislacji, procedur i barier rozwojowych – dodał.

Przedstawiono również program Mieszkanie dla Rozwoju, który ma zastąpić Mieszkanie Plus. Wybudowane mieszkania będą w całości finansowane z budżetu państwa. Główną grupą docelową programu będą osoby niekwalifikujące się do wzięcia kredytu na własne cztery kąty. – Lokatorzy, którzy zostaną skierowani do tych mieszkań, z każdym płaconym co miesiąc czynszem będą stawać się ich właścicielami – podkreślił minister.

Samorządowcy z projektami wiążą duże nadzieje. Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński planuje, by część spełniających kryteria czynszowe rodzin z mieszkań socjalnych mogła się przenieść do lokali powstałych w ramach nowego programu. – Jego warunki są bardzo dobre dla samorządów, miasto nie musi ponosić większych kosztów, jedynie przekazać grunt pod budowę bloku czynszowego – stwierdził W. Muszyński. Burmistrz wstępnie zadeklarował, że jest zainteresowany programem.

JS