Sport
Nowe wyzwanie

Nowe wyzwanie

W najbliższy weekend startują rozgrywki II ligi piłkarskiej, w których w grupie wschodniej zaprezentuje się siedlecka Pogoń. Klub w ubiegłym sezonie wywalczył sobie pierwsze miejsce na III-ligowym froncie w grupie łódzko-mazowieckiej.

Teraz przed siedlczanami gra w wyższej klasie rozgrywkowej. Podstawowe pytanie, jakie zadają sobie zarówno sympatycy Pogoni, jak i kibice w naszym regionie, brzmi: jak poradzi sobie klub z Siedlec w II-ligowym towarzystwie? Nadzieje związane z występami klubu są optymistyczne. Pogoń wygrała III ligę dość pewnie, ma w swoim składzie wielu doświadczonych piłkarzy (Jacek Kosmalski, Dariusz Dziewulski czy grający trener Grzegorz Wędzyński). Przed rozgrywkami klub wzmocnił się kilkoma piłkarzami z doświadczeniem na II-ligowych boiskach. Nowymi piłkarzami zostali: Marek Lendzion i Adam Czerkas (obaj Świt Nowy Dwór Mazowiecki) oraz Grzegorz Krystosiak (Motor Lublin). Z zespołem pożegnali się: Egipcjanin Mohamed Eid Wahab, Alieksiej Dubina oraz Wiktor Borowickij. Zmiany zaszły także w sztabie trenerskim – Grzegorza Siedleckiego zastąpił Grzegorz Tomala, który będzie pełnił funkcję trenera bramkarzy seniorów. Poza wyzwaniem sportowym, klub z Siedlec również oczekuje także spełnienia wielu wymogów organizacyjnych, jak i zabezpieczenie odpowiedniego budżetu. Nie będzie to łatwe, chociaż należy tutaj podkreślić szczególnie dużą pomoc ze strony miasta. II liga kosztuje niewspółmiernie więcej niż gra na III-ligowym poziomie. Pogoń będzie występowała na nowym stadionie, który jest ładnym i funkcjonalnym obiektem, a to też nie pozostanie bez wpływu na zainteresowanie kibiców oraz frekwencję na stadionie ROSRRiT.

Na co zatem w tej sytuacji stać pogonistów w II lidze? Wydaje się, że siedlczanie powinni utrzymać się w lidze, zajmując miejsce w środku tabeli, co jest przeważnie głównym zadaniem beniaminka.

Na początek z Olsztynem

Pierwszym rywalem siedlczan w II lidze będzie OKS 1945 Olsztyn. Olsztynianie nawiązują do tradycji Stomilu, który przez osiem sezonów występował w polskiej ekstraklasie. Byłym zawodnikiem OKS-u był zawodnik Pogoni Paweł Nerek. W ubiegłym sezonie olsztynianie zajęli piąte miejsce w II lidze z dorobkiem 53 pkt. Szczególnie imponowali na własnym stadionie, gdzie nie ponieśli porażki ani razu. Najlepszym strzelcem zespołu był zdobywca ośmiu bramek Paweł Alancewicz, jednak – podobnie jak inni czołowi zawodnicy ekipy Brazylijczyk Eduardo i Michał Renusz – odszedł on z zespołu.

Ostatnie testy

W rozegranym w Pęcławiu spotkaniu Pogoń Siedlce pokonała w swoim czwartym meczu sparingowym I-ligową Wisłę Płock 3:2 (3:0). Bramki dla siedlczan zdobyli: Marek Kaliszewski i dwie Adam Czerkas. W ostatnim mecz-teście przed II ligą pogoniści wygrali z III-ligowym Startem Otwock 4:1 (2:0). Dwukrotnie trafił Jacek Kosmalski, oprócz tego po golu dołożyli Cezary Demianiuk i Dariusz Dziewulski. Pogoń rozpoczęła mecz w następującym zestawieniu: Nerek – Kwiatkowski, Lendzion, Krystosiak, Guzek – Kaliszewski, Rodak, Paczkowski, Grochowski – Czerkas, Kosmalski. Czy taka sama jedenastka rozpocznie mecz z OKS-em Olsztyn?


MOIM ZDANIEM

 

Grzegorz Wędzyński – trener Pogoni Siedlce

Jestem optymistą przed nadchodzącymi rozgrywkami. Chcieliśmy stworzyć zespół z charakterem, który w każdym meczu będzie walczył o 3 pkt. Pogoń pokazała temperament w wygranym sparingu z renomowanym rywalem, jakim bez wątpienia jest Wisła Płock. II liga jest niezwykle wyrównana i o końcowym sukcesie może zadecydować posiadanie szerokiej i wyrównanej kadry. Nie mamy jeszcze dwóch równorzędnych „jedenastek”, ale dysponujemy dobrą, waleczną kadrą.

Jacek Kozaczyński – prezes Pogoni Siedlce

Wiadomo, że beniaminkowie nie mają łatwego życia w debiutanckim sezonie i najczęściej ich głównym celem jest utrzymanie się w lidze. Jestem jednak optymistą, a na co tak naprawdę stać Pogoń – będziemy wiedzieli więcej po pierwszej rundzie rozgrywek. Mamy już domkniętą kadrę zawodników, którzy będą z powodzeniem walczyć o punkty na II-ligowym froncie.

Andrzej Materski