Nowe zagrożenia
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaznacza, że z problemami mogą borykać się głównie ogrodnicy. Pierwszy, na jaki wskazują naukowcy, stanowi popilia japońska, która została odłowiona na pułapkę feromonową w Holandii. „Szkodnik jest polifagiem żerującym na ok. 300 gatunkach roślin zielnych i zdrewniałych, wliczając w to drzewa i krzewy leśne, owocowe i ozdobne. W krajach Unii Europejskiej podlega obowiązkowi zwalczania” - alarmuje instytut. W ostatnim czasie zauważono rozprzestrzenianie się tego gatunku. We wrześniu 2018 r. na jedną z 14 pułapek feromonowych, służących do monitorowania występowania popilii japońskiej w obrębie lotniska Amsterdam-Schiphol w Holandii, został odłowiony chrząszcz, którego zidentyfikowano jako przedstawiciela tegoż gatunku. Pułapka ta była wystawiona w pobliżu miejsca, gdzie odbywa się wyładunek, przeładunek i magazynowanie towarów przewożonych drogą lotniczą.
Złapany chrząszcz podchodzi prawdopodobnie spoza Holandii i został przeniesiony drogą lotniczą z jednego z krajów, gdzie występuje. Jednak w 2019 r. monitoring występowania p. japońskiej został zintensyfikowany i w promieniu 1 km od miejsca odłowienia chrząszcza rozmieszczono kolejne pułapki feromonowe.
Mała, ale szkodliwa
Kolejne niebezpieczeństwo może nieść pojawienie się muchówki z rodziny nasionnicowatych – Bactrocera dorsalis, które zauważono we Włoszech i w Austrii. Ona również w krajach UE podlega obowiązkowi zwalczania. Gatunek ten występuje w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego w Afryce, Azji i na wyspach Oceanii. Jest polifagiem, który poraża różne drzewa owocowe, zwłaszcza bananowca, brzoskwinię zwyczajną, cytrusy, mango indyjskie i melonowca właściwego, w mniejszym stopniu: gruszę pospolitą, jabłoń domową i śliwę domową. Do roślin żywicielskich zalicza się też: oberżynę, paprykę i pomidory. Larwy szkodnika rozwijają się w miąższu owoców roślin żywicielskich, doprowadzając do jego uszkodzenia, a w konsekwencji szybkiego psucia się owoców. W Polsce w przypadku przeniknięcia B. dorsalis na importowanych owocach istnieje prawdopodobieństwo jego rozwoju na drzewach owocowych oraz na warzywach psiankowatych. Przezimowanie szkodnika w gruncie w warunkach Polski jest mało prawdopodobne.
Uprawy i lasy
Sporo szkód w uprawach może wyrządzić pojawienie się Tomato brown rugose fruit virus we Włoszech i Niemczech, co stanowi zagrożenie dla szklarniowych upraw pomidora i papryki w Europie. Choć wirus rozwija się na pomidorze i papryce, badania wykazały, że może przenieść się na tytoń i niektóre chwasty psiankowate. W krajach Unii Europejskiej gatunek ten nie podlega obowiązkowi zwalczania, lecz w 2019 r. został on umieszczony na liście alertowej EPPO. W przypadku przeniknięcia do Polski wirus ten z dużym prawdopodobieństwem byłby w stanie rozwijać się w uprawach szklarniowych tych roślin.
Nowe osobniki mogą zaszkodzić również lasom. Crisicoccus pini to owad, czerwiec mączasty, który stanowi zagrożenie dla sosen w Europie. Może zaszkodzić sosnom rosnącym zarówno w drzewostanach, jak i gatunkom ozdobnym uprawianym w parkach, drzewkom bonsai itp.
JAG