Aktualności
Nowi ludzie i nowe idee

Nowi ludzie i nowe idee

Fundacja senatora Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” rozpoczęła realizację projektu skierowanego do przyszłych i obecnych samorządowców. Z oferty będzie mogło skorzystać nawet 200 osób.

Projekt nosi nazwę „Akademia Nowego Samorządu”. Będzie realizowany w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim i w Parczewie.

– To nowatorska inicjatywa. Ma pomóc osobom, które planują wystartować w najbliższych wyborach samorządowych, jak również już pracującym w samorządach – informuje Wojciech Sumliński, koordynator ANS. – Pierwszą część projektu poprowadzą specjaliści od PR. Podczas szkoleń będziemy mówić o wywieraniu wpływu społecznego, o autoprezentacji i współpracy z mediami. W drugim etapie podejmiemy zagadnienia związane z oświatą, kulturą, finansami i funkcjonowaniem samorządu. Wykłady poprowadzą m.in. prof. Lidia Grzesiuk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dziennikarze Michał i Jacek Karnowscy. Do współpracy zaprosiliśmy także doświadczonych samorządowców. Zajęcia rozpoczną się na początku lutego – mówi koordynator.

Praca w samorządzie nie należy do łatwych i przyjemnych. – Sprawny pracownik samorządu powinien przede wszystkim znać jego potrzeby, umieć liczyć pieniądze, sprawnie zbierać podatki i przeliczać każdą złotówkę tak, by starczało na wszystkie konieczne wydatki. To naprawdę ciężka praca, która przynosi efekty tylko wtedy, gdy jest prowadzona w zespole – mówił prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

Podczas otwarcia ANS senator Bierecki przyznał, iż nasz region potrzebuje ludzi solidnie przygotowanych do pracy w samorządach. – Potrzebujemy nowych ludzi i nowych idei, dlatego akademię uruchamiamy rok przed wyborami. Ma ona przygotować przyszłych radnych, wójtów, prezydentów i burmistrzów do służby na rzecz obywateli. Nie gwarantujemy, że ci, którzy ukończą ANS, zostaną do tej roli wybrani, zadecyduje o tym wola wyborców. Gwarantujemy jednak, że absolwenci będą dobrze przygotowani do pełnienia tych funkcji – obiecuje senator.

G. Bierecki  zaznacza, że ANS jest inicjatywą obywatelską, nie partyjną, i ma służyć całej społeczności. Zajęcia będą bezpłatne. – Podczas spotkań będzie można posłuchać ciekawych osób, dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy, wziąć udział w dyskusjach i korzystać z praktyki doświadczonych samorządowców. Takie działanie jest potrzebne po to, by samorządy wreszcie się uaktywniły, byśmy po następnych wyborach mogli zobaczyć nie tylko nowych ludzi, ale i nowe idee, dobrze służące naszym mieszkańcom – podkreśla senator.

Jak powiedział koordynator ANS, zainteresowanie projektem jest duże. Informacje o tej innowacyjnej ofercie można uzyskać w siedzibie fundacji przy ul. Francuskiej 136 (w każdy piątek, od 8.00 do 16.00), pisząc na adres: akademia@kochampodlasie.pl lub dzwoniąc pod numer 509-832-294.

AWAW