Rozmaitości
Nowoczesna stacja dializ

Nowoczesna stacja dializ

To dobra informacja dla 57 mieszkańców powiatu garwolińskiego z niewydolnością nerek. Właśnie oddano do użytku nowoczesną stację dializ.

Przeprowadzka z Al. Legionów na ul. Lelewela 2 (tuż przed wjazdem do szpitala powiatowego) nastąpiła pod koniec marca. Stację oficjalnie otworzono na początku kwietnia.  Dysponuje ona dziewięcioma stanowiskami dla pacjentów, a docelowo ma być ich piętnaście. W garwolińskiej stacji będą przyjmowani tylko pacjenci dorośli. Zakażeni wirusem żółtaczki zostaną poddani dializowaniu na „żółtej sali”, w której znajdują się dwa nowoczesne stanowiska. Wszystkie urządzenia dializacyjne znajdujące się w stacji są jednej firmy, co ułatwia obsługę. Sztuczne nerki kontrolują trwające od trzech do niepełna pięciu godzin zabiegi i sygnalizują o każdej nieprawidłowości. Do dyspozycji pacjentów poddawanych dializie są również telewizory oraz słuchawki. Pacjent musi się poddać zabiegowi trzykrotnie w ciągu tygodnia, co oznacza, że  przebywa na fotelu ponad 600 godzin rocznie.

Stacja będzie także dializować pacjentów „wakacyjnych”, tzn. czasowo przebywających w rejonie Garwolina i wymagających dializy. Będzie to możliwe po wcześniejszym ustaleniu terminu i parametrów pacjenta z jego „rodzimą” stacją. Garwolińska stacja dializ pracuje od poniedziałku do niedzieli, 24 godziny na dobę. Na piętrze nowego budynku mieści się także poradnia nefrologiczna. Stacja jest w trakcie negocjacji z NFZ w celu uruchomienia dializy otrzewnowej.

Kinga Ochnio