Diecezja
Źródło: KS. D
Źródło: KS. D

Nowy dom Boży

Bądźcie zawsze blisko ambony i Jezusowego ołtarza w przestrzeni szczególnej Bożej obecności - zachęcał wiernych parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski bp Kazimierz Gurda w dniu poświęcenia nowego kościoła w Zembrach, 6 października.

Poświęcenie nowej świątyni zwieńczyło trwające osiem lat wysiłki całej wspólnoty parafialnej, na której czele od 16 lat stoi ks. kan. Ireneusz Głowacki. Uroczystości poprzedziło przygotowanie duchowe - triduum prowadzone przez ks. kan. Jacka Seredę, duszpasterza rodzin diecezji siedleckiej. Uroczystość rozpoczęła się w starym kościele. Radość parafian podzielali licznie przybyli księża, jak też goście, wśród których byli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, fundatorzy, reprezentanci wykonawców, osoby wywodzące się z zembrowskiej parafii, jak też Bractwo św. Judy Tadeusza. Przybyłych powitali: ksiądz proboszcz, a także parafianie, podkreślając, że rangę oddania do użytku nowego domu Bożego podnoszą przeżywane w 2018 r. jubileusze: 200-lecia diecezji siedleckiej i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po procesyjnym przejściu wszystkich przybyłych do nowego kościoła nastąpiło jego pobłogosławienie i namaszczenie ścian olejem świętym. Klucze do świątyni przekazał ordynariuszowi siedleckiemu i proboszczowi parafii architekt Andrzej Sotkowski.

 

Na własność Bogu

Eucharystii w nowym kościele przewodniczył bp K. Gurda. Przypomniał pokrótce historię budowy, zwrócił też uwagę na piękno witraży i harmonię wyposażenia świątyni. – Od dzisiaj wierni parafii Zembry będą mogli oddawać tutaj cześć Bogu, słuchać Jego słowa i sprawować sakramenty, w tym najświętszą Eucharystię. W dniu poświęcenia kościoła, ołtarza i ambony, Panu Bogu na Jego wyłączną własność oddajemy prace wykonane w ciągu ośmiu lat, ludzi, którzy w jego budowę się włączyli zarówno przez ofiary materialne, jak i każdą przepracowaną godzinę – zaznaczył duszpasterz.

W dalszej części przypomniał, że w przestrzeni świątyni centralne miejsce stanowią: ołtarz, tabernakulum i ambona. – Bez nich ten dom wybudowany dla Boga, jako miejsce Jego przebywania w dzień i w nocy, nie miałby właściwego sobie charakteru, nie byłby kościołem katolickim. Ambona służy do odczytywania Bożego słowa, to z niej każdy może usłyszeć orędzie miłości i prawdy, skierowane przez Boga, a dzięki temu słowu umacnia się wiara słuchających. Wokół ołtarza wspólnota parafialna gromadzi się, aby sprawować Eucharystię, by uczestniczyć w sakramentalnej ofierze Jezusa, jaką On składa swemu Ojcu Niebieskiemu. W tabernakulum pozostaje obecny Jezus pod postacią chleba jako pokarm dla chorych i umierających, a także dla adoracji i modlitwy – przypomniał bp K. Gurda.

 

Ku duchowemu rozwojowi

Na zakończenie ksiądz biskup podkreślił: – Niech nowy kościół, ołtarz i ambona dzisiaj poświęcone będą dla całej waszej wspólnoty parafialnej miejscem szczególnie ważnym, cennym, świętym, uświęconym przez słowo pochodzące od Boga i niekrwawą ofiarę składaną przez Jezusa. Gromadźcie się w kościele, gromadźcie wokół ambony, by słuchać Bożego słowa; wokół ołtarza jako źródła, z którego możecie zaczerpnąć najbardziej potrzebne wam łaski do duchowego rozwoju. Bądźcie zawsze blisko ambony i Jezusowego ołtarza w przestrzeni szczególnej Bożej obecności.

Po homilii  dokonano uroczystego złożenia relikwii bł. Męczenników z Pratulina w ołtarzu, co zyskało dodatkową wymowę ze względu na fakt, że 6 października przypadała 22 rocznica beatyfikacji bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy. Następnie dokonano namaszczenia, okadzenia, nakrycia i oświetlenia ołtarza, które są widocznymi znakami ukazującymi niewidzialne dzieła, których Pan dokonuje za pośrednictwem Kościoła sprawującego Boże misteria, a zwłaszcza Eucharystię.

LA