Region
Źródło: KP
Źródło: KP

Nowy obiekt, wiele możliwości

Mieszkańcy powiatu ryckiego już cieszą się na myśl o nowoczesnym basenie, jaki powstaje w Rykach. Do użytku obiekt ma być oddany jesienią tego roku.

 Umowa na budowę basenu została podpisana 28 czerwca ub. roku. Jak dotąd, jest to największa inwestycja powiatu ryckiego z udziałem środków zewnętrznych.

Waga dotacji

Prace budowlane ruszyły pełną parą już dwa dni po podpisaniu umowy. Nastąpiło też uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego i umieszczenie pamiątkowej tablicy.

Basen będzie mieścił się przy ulicach Warszawskiej i Janiszewskiej, na miejscu poprzedniej niedokończonej inwestycji – motelu (budynek został rozebrany). Koszt wykonania pływalni szacuje się na 12 mln 479 tys. zł, z czego kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 równa się 9 mln 983 tys. zł.

– Ani powiat, ani tym bardziej żadna z gmin z naszego terenu nie byłyby w stanie udźwignąć samodzielnie takiego przedsięwzięcia. Bez środków unijnych obiekt ten nigdy by nie powstał – określił strategiczne znaczenie unijnej dotacji starosta rycki Stanisław Jagiełło.

W toku prac

Projekt zakłada budowę i wyposażenie obiektu składającego się m.in. z basenu pływackiego (o wymiarach 25 x 12,5 m), basenu do nauki pływania z częścią rekreacyjną, zjeżdżalni rurowej z lądowiskiem (długości ok. 100 m), brodzika dla dzieci, dwóch wanien z hydromasażem oraz szatni.

Prace nad basenem nie zawsze jednak przebiegały zgodnie z planem. Jesienią opóźnienia wywołały problemy z pracami kanalizacyjnymi, jednak łagodna zima pozwoliła nadrobić zaległości.

W ramach dotychczasowych prac została wzniesiona konstrukcja, wykonano pokrycie dachowe oraz stolarkę okienną. Natomiast wewnątrz pojawiły się już niecki basenowe i antresola. Do mającej powstać zjeżdżalni rurowej wykonano, przymocowane do dachu, konstrukcje wzmacniające. – Zjeżdżalnia w fazie początkowej będzie zakryta. W jej wnętrzu, celem uatrakcyjnienia zjazdów, znajdą zastosowanie efekty multimedialne – zdradza szczegóły S. Jagiełło.

Obecnie trwają prace polegające na instalacji wentylacji, klimatyzacji oraz elektryfikacji. Wkrótce na zewnątrz budynku mają rozpocząć się działania związane z zagospodarowaniem terenu wokół pływalni, tj. wykonanie dróg dojazdowych, parkingów oraz kanalizacji.

Alternatywa

Celem budowy basenu jest stworzenie w powiecie obiektu, który spowoduje wyrównanie szans w dostępie lokalnej społeczności do podstawowej infrastruktury sportowej. – Mam nadzieję, że z pływalni będą korzystać osoby w różnym wieku. Biorąc pod uwagę fakt, iż coraz więcej młodych osób spędza popołudnia przed telewizorem czy komputerem, łatwa dostępność obiektu stworzy im nową perspektywę zagospodarowania wolnego czasu – ocenia starosta.

Krystian Pielacha