Źródło: ARCHIWUM

Nowy system lig

Zarząd Polskiego Związku Rugby zatwierdził zmiany w ligach rugby, które nastąpią od sezonu 2009/2010.

Najważniejszą nowością będzie zmiana I ligi na Ekstraligę. Obecnie najwyższą klasą rozgrywkową jest I liga, w której będzie występowało 10 drużyn, w tym siedlecka Pogoń. Nową Ekstraligę rugby w sezonie 2009/2010 utworzą drużyny, które w zbliżających się rozgrywkach I ligi zajmą miejsca od 1 do 7, oraz zwycięzca II ligi. Drużyny obecnej I ligi, które ukończą rozgrywki w sezonie 2008/2009 na miejscach 8, 9 i 10 oraz 1., 3. i 4. zespół II ligi utworzą nową I ligę. Pozostałe drużyny mają rywalizować w nowych II ligach regionalnych. Jak wyjaśnił PAP sekretarz generalny Polskiego Związku Rugby Grzegorz Borkowski, już w sezonie 2008/2009 będą funkcjonowały ligi regionalne (łącznie ma być ich 5), które przez rok będą mieć nazwę okręgowych. Nowością jest fakt, że drużyny grające w danej lidze okręgowej będą mogły przed daną kolejką (lub turniejem) umówić się ,czy będą rywalizować w odmianie rugby 10-, 12- czy 15-osobowej.

Beniaminek przed ligą

Przygotowujący się do gry w I lidze rugbiści Pogoni rozegrali sparing z aktualnym mistrzem Polski Folc AZS Warszawa, ulegając po zaciętej walce 25:45.

Spotkanie mistrza z beniaminkiem nie przyniosło pogromu. Mecz był wyrównany, a końcowy wynik optymistyczny. Rozegrano 3 tercje po 25 minut, liczono tylko zdobyte przyłożenia, a siedlczanie najlepiej zaprezentowali w 1. i 3. tercji, gorzej było w 2. – Będziemy się cieszyć, jeśli wygramy pierwszy mecz ligowy odpowiedział trener Pogoni Marek Mirosz, spytany, czy cieszy go wynik meczu. Do rozpoczęcia rozgrywek ligowych pozostały 2 tygodnie, w tym poznamy ostateczny skład zespołu z Siedlec, w którym szykuje się kilka wzmocnień. W I kolejce ekstraklasy, zaplanowanej na 24 sierpnia, Pogoń zmierzy się na wyjeździe z Czarnymi Pruszcz Gdański.

* Folc AZS Warszawa – Pogoń Siedlce 45:25 (15:5, 20:5, 10:15). Punkty dla Pogoni: Paweł Żelazowski 15 (3T), Maciej Dzierżanowski 10 (2T)

Puchar Polski 7 i Mecz Pamięci

W najbliższą sobotę, 16 sierpnia, na boisku przy ul. Wojskowej 5 zostanie rozegrany XIV Memoriał im. Stanisława „Dzidka” Wasiaka.

Memoriał jest poświęcony pamięci zmarłego tragicznie zawodnika Pogoni, reprezentanta Polski i kapitana narodowej drużyny juniorów. Nim zawodnicy wybiegną na boisko, o 9.30 nastąpi złożenie kwiatów na grobie „Dzidka”. O 11.00 rozpocznie się turniej o Puchar Polski w Rugby 7. Pogoń jest po raz drugi obrońcą trofeum, które zdobywała w latach 2006 i 2007. Natomiast o 14.00 zostanie rozegrany Mecz Pamięci, w którym WFS Veterans zagrają przeciwko Pogoni U21. Wszyscy chętni do gry spotykają się w szatni godzinę przed rozpoczęciem meczu.